Tunisko zvažuje vstup do skupiny BRICS. Viete, kto tam všetko patrí?

Tunisko uvažuje o vstupe do skupiny BRICS v situácii, keď rokovania s Medzinárodným menovým fondom (MMF) uviazli na mŕtvom bode.

„Mám informácie, že Tunis vážne zvažuje otázku vstupu do skupiny BRICS. Zvažuje sa to spolu s ďalšími možnosťami a nie je to vylúčené,“ povedal Mahmúd Ben Mabrúk s odvolaním sa na informované zdroje v tuniskej vláde.

Tuniský prezident Kais Saíd začiatkom mesiaca vyhlásil, že nebude akceptovať „diktát“ zo strany MMF, a varoval, že znižovanie dotácií je neprijateľné a viedlo by k väčšiemu zbedačeniu tuniského obyvateľstva a možným nepokojom v krajine.

Saíd vtedy povedal, že neprijme podmienky pôžičky od MMF, pretože sa v nich vyžaduje zníženie dotácií na potraviny a energie. Poukázal na to, že v roku 1983 sa v Tunisku rozšírili smrteľné nepokoje po tom, ako vláda zvýšila ceny chleba. „Verejný mier nie je hra,“ dodal.

Čo je to alebo čo znamená skratka BRICS?

BRIČJA (slovensky) či BRICS (anglicky) sú skratky pre označenie spoločného hospodárskeho zoskupenia krajín Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika. Prvýkrát toto označenie použila investičná banka Goldman Sachs v roku 2001, vtedy ešte ako BRIČ, angl. BRIC.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *