Čo sa to chystá? Čína nacvičuje simulované presné údery na Taiwan a zahranične vojská

Čínska armáda oznámila, že v sobotu ráno uskutoční trojdňové letecké a námorné vojenské cvičenia v Taiwanskom prielive a v okolí ostrova. Cvičenia sa začali krátko po návrate taiwanskej prezidentky Cchaj Ing-wen z návštevy USA.

Čínska ľudová oslobodzovacia armáda (PLA) uskutočnila v nedeľu počas druhého dňa vojenských cvičení v okolí Taiwanu simulované presné údery, informovali čínske štátne médiá.

„Pod jednotným velením divízneho centra velenia spoločných operácií uskutočnili viaceré druhy jednotiek simulované spoločné presné údery na kľúčové ciele na ostrove Taiwan a v okolitých morských oblastiach a pokračujú v udržiavaní ofenzívnej pozície v okolí ostrova,“ uviedli médiá.

Britské spravodajstvo zase citovalo nemenovaný zdroj, podľa ktorého Čína uskutočňovala simulované letecké a námorné útoky na „zahraničné vojenské ciele“ vo vodách pri juhozápadnom pobreží Taiwanu.

„Taiwan nie je ich jediným cieľom,“ tvrdil zdroj a akcie PLA označil za „veľmi provokatívne“.

Tieto vyjadrenia prišli po tom, ako taiwanské ministerstvo obrany vo vyhlásení uviedlo, že v sobotu zaznamenalo najmenej 58 lietadiel a deväť lodí PLA, ktoré sa približovali k Taiwanu. Ministerstvo uviedlo, že venuje osobitnú pozornosť raketovým silám PLA, ktoré majú na starosti čínsky pozemný raketový systém.

„Pokiaľ ide o pohyby raketových síl čínskych komunistov, národná armáda má tiež blízky prehľad prostredníctvom spoločného spravodajského, pozorovacieho a prieskumného systému a sily protivzdušnej obrany zostávajú vo vysokej pohotovosti,“ zdôraznilo vyhlásenie.

Ministerstvo zopakovalo, že taiwanské sily „nebudú eskalovať konflikty ani vyvolávať spory“ a na cvičenia Číny budú reagovať „primerane“.

Nasledovalo po tom, ako Čína oznámila, že jej ozbrojené sily budú od 8. do 10. apríla vykonávať vojenské cvičenia v námornej oblasti a vo vzdušnom priestore okolo Taiwanu. Podľa Pekingu je cvičenie varovaním pre stúpencov nezávislosti Taiwanu, ako aj opatrením na ochranu zvrchovanosti a územnej celistvosti Číny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *