Trump: Ukrajina sa mala dohodnúť s Ruskom. Teraz to tu Putin celé ovládne

Donald Trump navrhol, že Ukrajina mala uzavrieť dohodu s prezidentom Vladimirom Putinom, aby zabránila ruskej invázii do krajiny.

Počas vystúpenia v podcaste The Clay Travis & Buck Sexton Show bývalý prezident navrhol, že sa Ukrajina mohla „vzdať“ územia Krymu, ktoré bolo v roku 2014 anektované Ruskom, alebo súhlasiť s tým, že nevstúpi do NATO.

Tieto poznámky zazneli po tom, čo bol Trump požiadaný o názor na fotenie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho manželky Oleny pre časopis Vogue, ktoré sa stalo predmetom kritiky vzhľadom na to, že sa uskutočnilo v čase, keď bola krajina vo vojne.

„Asi to nie je najlepšia vec,“ povedal Trump, načo dodal svoj mnohokrát opakovaný postoj, že k ruskej invázii by „nikdy nedošlo“, keby bol stále prezidentom.

„On [Putin] by to so mnou neurobil. On by to neurobil. Minimálne by sa mali dohodnúť,“ povedal Trump.

„Mohli sa vzdať Krymu. Mohli urobiť niečo s NATO: ‚Dobre, nevstúpime do NATO‘, a mali by ste krajinu, pretože si myslím, že Putin chcel uzavrieť dohodu,“ povedal Trump.

„A teraz si myslím, že sa dohodnúť nechce. Myslím, že je oveľa ťažšie uzavrieť dohodu. On to tu celé vyhadzuje do povetria. Chcem povedať, že to tu celé ovládne. A je veľmi, veľmi smutné sledovať, čo sa stalo s Ukrajinou. Veľmi, veľmi smutné.“

Trump uviedol, že neverí, že Putin „niekedy zamýšľal“ rozpútať vojnu s Ukrajinou, ale teraz „radšej bude mať celú krajinu, keď už začal“.

Rusko začalo 24.februára agresívnu inváziu na Ukrajine, ktorú nazýva „špeciálnou vojenskou operáciou“, pri ktorej už zahynuli tisíce civilistov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *