Toto sú všetky dôvody, z ktorých je Trump obvinený

Súd v New Yorku v utorok večer zverejnil 34 bodov obžaloby, ktorým čelí bývalý prezident USA Donald Trump. Stal sa tak prvým exprezidentom, ktorý je stíhaný v histórii Spojených štátov. Trump označil svoje zatknutie za surreálne.

Obžaloba pozostáva z 34 bodov obžaloby z falšovania obchodných záznamov a sprisahania pre jeho údajnú účasť na tajných platbách počas Trumpovej volebnej kampane v roku 2016. Platby sa týkajú údajných mileniek, ktorým mal Trump platiť za to, aby mlčali o jeho mimomanželských vzťahoch.

Exprezident všetky obvinenia odmietol a súdu povedal, že sa cíti nevinný.

Trump prišiel na súd zo svojho mrakodrapu Trump Tower. Podľa televízie Sky News sa krátko pred exprezidentovým odchodom na súd vo vstupnej hale nachádzali ozbrojení policajti a agenti tajnej služby.

Bývalý prezident podľa televíznych reportérov vyzerá veľmi vyzývavo. Predtým, ako nastúpil do auta, zdvihol päsť a na jeho výzore nebolo badať ani náznak napätia či nervozity. Na súde ho obhajuje tím špičkových právnikov.

Tesne pred odchodom na súd sa bývalý prezident vyjadril na sociálnych sieťach. Svoje zatknutie označil za surreálne a nemôže uveriť, že sa niečo také deje v USA. „Idem na dolný Manhattan… zdá sa to také neskutočné,“ uviedol v príspevku na svojej sociálnej sieti Truth Social, ktorý zverejnil tesne pred príchodom na súd. „Páni, naozaj ma idú zatknúť. Nemôžem uveriť, že sa to deje v Amerike,“ dodal.

Po príchode Trumpa do budovy súdu mu boli odobraté odtlačky prstov a urobená fotografia. Napriek zatknutiu mu neboli nasadené putá, uviedol korešpondent Sky News.

Obvinenie, ktorému Trump čelí, je „politické prenasledovanie“, povedal Jim Trusty, exprezidentov právnik. „Je nevinný a je to politické prenasledovanie,“ dodal.

Dianie v súdnej sieni, kde si Trump vypočul obžalobu, neprenášajú kamery. Sudca Juan Merchan zakázal používanie digitálnych zariadení počas vypočúvania exprezidenta. Sudca povolil vstup len piatim fotografom, a to len na niekoľko minút pred tým, ako Trumpa privedú na súd. Novinári medzitým stáli celú noc pred budovou súdu, aby sa dostali do súdnej siene.

Očakáva sa, že po Trumpovom vyhlásení ho prepustia a vráti sa do svojho domu na Floride, kde je neskôr večer naplánovaná jeho tlačová konferencia.

Pred budovou súdu platia prísne bezpečnostné opatrenia. Budova je obklopená kovovými zábranami a policajtmi. Novinári sa zmiešali s priaznivcami bývalého prezidenta, ktorí zvolali zhromaždenie v parku oproti, a na miesto prišli aj jeho kritici.

Obvinenia vyplývajú z prípadu označovaného ako „peniaze za mlčanie“. Týka sa platieb v celkovej výške 280 000 dolárov (približne 6 miliónov korún) dvom ženám, ktoré tvrdili, že mali s Trumpom mimomanželský pomer.

Exprezident je obvinený z viacerých prípadov falšovania obchodných záznamov a nebolo jasné, či sa obvinenia týkajú transakcií s týmito dvoma ženami, alebo len známejšieho prípadu pornoherečky Stormy Daniels.

Trump po celý čas popiera akékoľvek pochybenie a obvinenie označuje za politicky motivované. Republikánsky politik čelí vyšetrovaniu aj na iných frontoch, keďže sa snaží o znovuzvolenie do Bieleho domu vo voľbách na budúcu jeseň. Očakávaný súdny proces v New Yorku by sa teoreticky mohol prekrývať s kľúčovou fázou republikánskych primárok alebo dokonca s poslednou časťou volebnej kampane.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *