Bývalý Putinov ochrankár odhalil prezidentove tajomstvá, ktoré viac než šokujú

Bývalý strážca Kremľa, ktorý pracoval priamo pre ruského prezidenta Vladimira Putina, nazval svojho bývalého šéfa „vojnovým zločincom“ a v rozhovore zverejnenom v utorok sa podelil o tajomstvá o vodcovi.

Gleb Karakulov slúžil ako kapitán vo Federálnej strážnej službe (FSO) predtým, ako minulý rok utiekol z Ruska do Istanbulu kvôli svojim námietkam voči vojne na Ukrajine. Členom FSO bol od roku 2009 – pracoval ako inžinier a dosiahol hodnosť kapitána – a slúžil ako jeden z Putinových ochrankárov.

Karakulov pre investigatívnu webovú stránku Dossier Center uviedol, že bol zodpovedný za šifrovanie priamej komunikácie s Putinom a počas 13 rokov pôsobenia vo FSO sprevádzal ruského lídra na viac ako 180 cestách. Centrum Dossier uviedlo, že overilo pravosť rôznych Karakulovových dokumentov a označilo ho za „najvyššie postaveného spravodajského dôstojníka v nedávnej histórii Ruska, ktorý prebehol na Západ“. Vyhlásenia Karakulova o Putinovi nemohol Newsweek nezávisle overiť.

Medzi tvrdeniami, ktoré Karakulov uviedol pre Dossier Center, je aj to, že Putin má naďalej obrovský strach z dolapenia COVID-19 a obáva sa pokusov o atentát. V dôsledku toho Karakulov povedal, že Putin trávi väčšinu času mimo ľudí vo svojich súkromných rezidenciách, ktoré sa označujú ako jeho „bunkre“.

O Putinovi, ktorý stále funguje v stave uzamknutia COVID, Karakulov povedal, že Rusko má stále „prezidenta, ktorý sa izoluje sám od seba“.

„Musíme dodržiavať prísnu karanténu dva týždne pred každou udalosťou, dokonca aj pred tými, ktoré trvajú 15 až 20 minút,“ povedal. „Existuje skupina zamestnancov, ktorí boli preverení – ktorí prešli touto dvojtýždňovou karanténou. Sú [považovaní] za ‚čistých‘ a môžu pracovať v tej istej miestnosti ako Putin.“

Karakulov povedal, že Putin má odpor k technológiám a že za celé roky služby vo FSO nikdy nevidel Putina používať mobilný telefón. Bývalý strážca tiež povedal, že Putin nepoužíva internet.

„Informácie dostáva len od svojho najbližšieho okolia, čo znamená, že žije v informačnom vákuu,“ povedal Karakulov.

Pokiaľ ide o diaľkovú dopravu, Karakulov povedal, že Putin často používa svoj osobný vlak. Prezident podľa neho uprednostňuje tento spôsob cestovania „[b]ezdôvodu, že je menej nápadný“.

„Lietadlá sa objavujú v určitých službách/sieťach,“ povedal Karakulov. „[Vlaky] sa nedajú sledovať na žiadnom informačnom zdroji. Robí sa to na účely utajenia.“

Počas ciest do iných krajín si Putin podľa Karakulova so sebou berie „telefónnu búdku“. Bývalý inžinier opísal búdku ako „objemnú“ kocku, ktorá je vysoká asi 2,5 metra. Vo vnútri obsahuje pracovnú stanicu a telefón, kde Putin údajne môže komunikovať bez obáv, že ho budú odpočúvať agenti zahraničných spravodajských služieb.

Karakulov uviedol, že Putin trval na tom, aby mu jeho ochranka počas nedávnej cesty do Kazachstanu zriadila komunikáciu v protileteckom kryte, a vo svojich rezidenciách udržiava podmienky podobné bunkrom. Kancelárie v jeho rezidenciách sú podľa Karakulova navrhnuté rovnakým spôsobom, aby sa utajila jeho presná poloha.

Spolu so zdieľaním tajomstiev o prezidentovi sa Karakulov venoval fámam, o ktorých médiá hojne informovali od invázie na Ukrajinu 24. februára 2022: že Putin trpí vážnou chorobou. Karakulov povedal, že týmto fámam neverí, a dodal, že ruský líder chodí na pravidelné lekárske prehliadky.

„Je v lepšom zdravotnom stave ako mnohí iní ľudia v jeho veku,“ povedal Karakulov.

Karakulov tiež vyzval kolegov z FSO, aby prestali plniť rozkazy na protest proti vojne na Ukrajine, ktorú označil za bezprávny útok na suverénny štát.

„Náš prezident sa stal vojnovým zločincom,“ povedal Karakulov.

Putin a predstavitelia Kremľa uviedli množstvo dôvodov na ospravedlnenie invázie na Ukrajinu vrátane zabránenia rozširovania NATO a boja proti nepodloženému tvrdeniu, že na Ukrajine sa šíria neonacistické nálady.

Vo februárovom prejave o stave krajiny Putin povedal, že západné krajiny zatiahli Rusko a Ukrajinu do konfliktu.

„Nebojujeme proti ukrajinskému ľudu,“ povedal Putin v prejave a dodal, že Ukrajina „sa stala [rukojemníkom] kyjevského režimu a jeho západných pánov, ktorí krajinu fakticky okupovali“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *