Toto odkazujú Rusi, ktorých odvážajú autobusmi do vojny: „Ale čo už, zastrieľame si“

Prvých mobilizovaných Rusov už odviezli autobusy do stredísk vojenskej správy predtým, ako ich armáda vyšle na výcvik a na front na Ukrajinu, uviedol spravodajský portál Meduza. V Burjatsku na ruskom ďalekom východe obchádzali náborári byty už v noci na štvrtok a rovno z nich odvádzali mužov.

Podľa serveru Tajga.info odchádzali prví mobilizovaní hromadne aj z Jakutska, ďalšej republiky vo východnej časti Ruska. Čiastočnú mobilizáciu ohlásil v stredu prezident Ruska Vladimír Putin.

Mobilizovaných mužov z Burjatska zvážajú od rána autobusy do metropoly Ulan-Ude, kde sa nachádza zhromažďovacie stredisko vojenského komisariátu pre Burjatskú republiku. Pred ním čakajú ženy na svojich príbuzných, aby im odovzdali napríklad cigarety, popísala Meduza. Ďalší už organizujú zbierky cigariet alebo aj teplých čiapok cez skupiny na sociálnych sieťach.

„Mám 45 rokov, slúžil som asi tak tisíc rokov späť. V žiadnych oblastiach bojov som nebol. Ale čo už, zastrieľame si,“ povedal Meduza v Ulan-Ude jeden z mobilizovaných mužov.

Ďalšiemu predvolanému, Sergejovi, je 49 rokov. Aj on hovorí, že v armáde slúžil pred veľmi dlhou dobou. Tvrdí, že smrti sa nebojí. „Aj keď s manželkou som sa rozlúčil, aj s dcérami,“ hovorí a nedokáže pritom zadržať slzy. „No nič, tak idem na front,“ uzatvára.

Armáda mobilizovaných obyvateľov Burjatska podľa informácií Meduzy pošle na výcvik do Čity alebo Blagoveščensku vo východnej časti Ruska. Odtiaľ poputujú na front. Rusko podľa stredajšieho oznámenia ministra obrany Sergeja Šojgua povolá do armády 300-tisíc rezervistov s vojenskou skúsenosťou.

Ako ale podotkol predstaviteľ ľudskoprávnej organizácie Agora Pavel Čikov, Putinovo nariadenie umožňuje mobilizovať v podstate neobmedzený počet ľudí.

Narukovať musia aj niektorí ľudia, ktorí sa v stredu zúčastnili demonštrácií v niekoľkých ruských mestách. Polícia zatkla takmer 1400 protestujúcich. Najviac ich bolo v Petrohrade a v Moskve.

Niektorí Rusi sa zase pod hrozbou mobilizácie rozhodli svoju vlasť opustiť a hromadne zakúpili letenky z Ruska do východnejších krajín.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *