Toto nás má chrániť pred Rusmi? Nemcom sa pokazilo všetkých 18 tankov na cvičení

Nemecko nenakúpi ďalšie pechotné tanky Puma, kým sa nepreukáže ich spoľahlivosť, uviedla v pondelok ministerka obrany Christine Lambrechtová po tom, ako bolo niekoľko vozidiel vyradených z prevádzky počas nedávneho vojenského cvičenia.

„Nedávne poruchy bojového vozidla pechoty Puma sú veľkou komplikáciou,“ uviedla Lambrechtová vo vyhlásení a dodala, že si vyžiadala správu o tejto záležitosti do konca budúceho týždňa.

Akcie spoločnosti Rheinmetall (RHMG.DE), ktorá vyrába tanky spolu s firmou Krauss-Maffei Wegmann (KMW), po vyhlásení ministerky klesli o 7 %.

„Naše jednotky sa musia môcť spoľahnúť na to, že zbraňové systémy budú robustné a stabilné aj v boji,“ povedal Lambrecht a zároveň ubezpečil spojencov NATO, že sa môžu aj naďalej spoliehať na to, že Berlín bude od roku 2023 plniť svoje záväzky v oblasti pripravenosti v rámci spoločných operačných síl (VJTF).

Vo vyhlásení nemeckého ministerstva obrany sa uvádza, že cieľom je čo najskôr uviesť tanky Puma do prevádzky. Nemecká armáda Bundeswehru bude medzitým od 1. januára používať tanky Marder, predchodcu modelu Puma, čo hovorca ministerstva nazval „záložným riešením“.

Spoločnosť Rheinmetall ani KMW sa k problémom s modelom Puma nechceli vyjadriť.

Časopis Spiegel cez víkend informoval, že 18 tankov Puma určených pre spoločné operačné sily veľmi vysokej pripravenosti NATO v budúcom roku nebolo funkčných po tom, ako sa počas cvičných strelieb vyskytli problémy.

Nemecko v dôsledku vojny na Ukrajine prisľúbilo zvýšiť výdavky na obranu a modernizovať svoju armádu, pričom vláda kancelára Olafa Scholza v tohtoročnom rozpočte vyčlenila na investície do obrany 100 miliárd eur (106,10 miliardy USD).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *