Toto je zlé: Nemecko kvôli plynu vyhlásilo stav ohrozenia. Občania míňajte menej!

Nemecko vyhlásilo kvôli neistote ohľadom dodávok plynu druhý z troch varovných stupňov, ktorý zodpovedá stavu ohrozenia. Klauzula, ktorá umožňuje energetickým spoločnostiam preniesť prudko rastúce náklady za plyn na zákazníkov, sa podľa agentúry Reuters a DPA zatiaľ neuplatnia.

„Bezpečnosť dodávok je zaručená, ale plyn je teraz v Nemecku nedostatkovým tovarom,“ vyhlásil na mimoriadnom vystúpení nemecký minister hospodárstva Robert Habeck.

Minister apeluje na občanov, aby znižovali spotrebu. „Sme povinní znížiť spotrebu plynu nielen v lete, ale aj zime,“ hovorí Habeck. Vláda sa podľa jeho slov na scenár pripravovala od decembra minulého roka: „Chcem zdôrazniť, že tento scenár bol vždy hrozbou, a preto sa naň pripravujeme od decembra 2021.“

Kabinet sa preto zameral na budovanie nových skladovacích zariadení, prípravu zákonov a alternatívne spôsoby nákupu plynu.

Podľa ministra domácnosti môžu výrazným spôsobom prispieť k znižovaniu spotreby plynu. Habeck tvrdí, že „nech už to znie akokoľvek banálne”, až 15 percent úspor nákladov na vykurovanie je možné dosiahnuť iba hydraulickým vyvážením vykurovacej sústavy. Môže sa to týkať až 41 miliónov domácností. Spoločnosti už tiež znížili spotrebu plynu o osem percent.

Ministerstvo hospodárstva teraz pracuje na aukčnom modeli úspor plynu, kedy by priemysel mohol túto surovinu nakupovať, a zároveň by získal odmeny, pokiaľ by plyn nevyužil.

Habeck tvrdí, že sa zatiaľ nebude plyn opäť zdražovať. Čiastočne sa tak už podľa neho stalo prostredníctvom zvýšených záloh.

Agentúra DPA pripomína, že energetické spoločnosti zatiaľ nebudú môcť navýšiť ceny plynu na primeranú úroveň podľa zákona o energetickej bezpečnosti.

K takémuto kroku je nutné nielen vyhlásenie najmenej druhého stupňa, ale aj konštatovanie Spolkovej agentúry pre siete, že dovoz plynu do Nemecka bol významne znížený. Pokiaľ by sa tak stalo, môžu spoločnosti upraviť ceny, aby finančné problémy nezasiahli celý trh. Zákazníci zároveň dostanú právo zmluvy mimoriadne vypovedať.

One Reply to “Toto je zlé: Nemecko kvôli plynu vyhlásilo stav ohrozenia. Občania míňajte menej!”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *