Toto je ďalšia krajina, ktorá čaká masívny útok Rusov na nový rok

Šéf moldavskej tajnej služby v pondelok varoval pred „veľmi vysokým“ rizikom novej ruskej ofenzívy na východe krajiny v budúcom roku a uviedol, že Moskva sa stále snaží zabezpečiť pozemný koridor cez Ukrajinu do separatistického moldavského regiónu Podnestersko.

Vyjadrenia šéfa Informačnej a bezpečnostnej služby Alexandru Musteata sú reakciou na nedávne správy z Ukrajiny, kde najvyšší armádni generáli v posledných dňoch varovali pred hrozbou novej veľkej ruskej ofenzívy začiatkom budúceho roka.

„Otázkou nie je, či Ruská federácia podnikne nový postup smerom k územiu Moldavska, ale kedy tak urobí,“ povedal Musteata pre televízny kanál TVR-Moldava.

Podľa jeho agentúry sa Rusko domnieva, že skúma niekoľko scenárov, ako dosiahnuť Moldavsko, a že je možné, že ofenzíva sa začne v januári – februári alebo neskôr v marci – apríli.

Informačná a bezpečnostná služba vo vyhlásení uviedla, že očakáva, že ruská ofenzívna akcia bude závisieť od priebehu invázie na Ukrajinu z 24. februára.

Ruské ministerstvo obrany bezprostredne neodpovedalo na písomnú žiadosť agentúry Reuters o komentár.

Invázia Kremľa na Ukrajinu utrpela množstvo neúspechov, naposledy na juhu, kde boli jeho jednotky minulý mesiac nútené ustúpiť zo západného brehu rieky Dneper, čo bolo pre Kyjev veľkým víťazstvom.

Na západe Ukrajiny sa nachádza bývalá sovietska republika Moldavsko, ktorá má malý rozpočet na obranu a už dlho má ruské jednotky a mierové sily umiestnené v Podnestersku, separatistickom štátnom útvare, ktorý prežil tri desaťročia s podporou Moskvy.

Ukrajina by sa mala pripraviť na ďalšie útoky počas Vianoc

Ukrajinský premiér uviedol, že Ukrajina by sa mala pripraviť na ďalšie útoky na svoju energetickú infraštruktúru. Podľa neho Rusi chcú, aby Ukrajinci prežili Vianoce a Nový rok v tme.

„Ruskí teroristi urobia všetko pre to, aby Ukrajinci zostali na Nový rok bez elektriny. Je pre nich dôležité, aby Vianoce a Nový rok na Ukrajine prešli v tme. Preto by sme sa mali pripraviť na nové útoky.“

Zelenskij navštívil frontovú líniu pri Bachmute, kde zúria najväčšie boje

Volodymyr Zelenskyj dnes navštívil mesto Bachmut v Doneckej oblasti, kde prebiehajú najťažšie boje medzi ukrajinskými vojakmi a ruskými inváznymi silami. Informoval o tom úrad ukrajinského prezidenta.

„Zelenskij navštívil frontovú líniu v Bachmute a odovzdal tamojším vojakom vyznamenania a darčeky. Prezident už opustil Bachmut,“ povedal hovorca prezidenta Serhij Nikiforov pre verejnoprávnu televíziu Suspilne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *