Totálny masaker! V Prahe demonštruje 70-tisíc ľudí za lacnejšie energie, za plyn z Ruska či neutralitu

Na pražskom Václavskom námestí sa v sobotu popoludní koná demonštrácia pod heslom Česká republika na prvom mieste. Akcie sa podľa odhadov polície zúčastňuje zhruba 70-tisíc ľudí, ktorí nie sú spokojní so súčasnou vládou a situáciou.

Policajti odhadujú, že sa na Václavskom námestí zišlo asi 70-tisíc ľudí. Niekoľko ľudí na mieste skolabovalo a zdravotníci majú problémy sa k nim cez dav dostať. Inak akcia prebieha bez väčších problémov.

Pozvanie prehovoriť na javisku v hornej časti námestia dostal aj premiér Peter Fiala (ODS), aby obhájil kroky vlády. „Protest na Václavskom námestí zvolali sily, ktoré sa hlásia k proruskej orientácii, majú blízko k extrémnym pozíciám a sú proti záujmom ČR,“ povedal premiér.

Medzi hovorcami na sobotnej akcii by mali byť bývalý prezident Agrárnej komory Zdeněk Jandejsek alebo energetický expert Vladimír Štěpán. Vystúpiť majú podľa webu akcie aj poslanec SPD Jiří Kobza, predsedníčka Trikolory Zuzana Majerová, kandidát komunistov na prezidenta Jozef Skála, ekonóm a dekan Národohospodárskej fakulty Vysokej školy ekonomickej v Prahe Miroslav Ševčík či právnička Jana Zwyrtek Hamplová.

Podľa plánu organizátorov by mala Česká republika vyhlásiť neutralitu, „vyviazať sa od priamej politickej poddanosti voči EÚ, WHO či OSN“, zabezpečiť si lacné dodávky plynu z Ruska aj „oslobodiť český priemysel od závislosti na zahraničných spoločnostiach“.

Organizátori tiež žiadajú „ukončenie plánovaného riedenia národa“ cez vojnových utečencov z Ukrajiny, obnovenie slobody prejavu vo verejnej sfére aj na sociálnych sieťach aj to, aby lekári začali „namiesto telefónnych konzultácií opäť ordinovať“.

Na schodoch pri Národnom múzeu stoja desiatky odporcov demonštrácie s vlajkami NATO a Európskej únie.

„Cieľom našej demonštrácie je nutnosť zmeny, hlavne v riešení otázok cien a energií, najmä elektrickej energie a plynu, ktoré spôsobia deštrukciu nášho hospodárstva už tento rok na jeseň. My sme vyzvali pána Fialu, aby s nami rokoval, ale bohužiaľ nemáme žiadnu odpoveď. Takže budeme ďalej tlačiť na to, aby táto vláda skončila. Budeme chcieť jej demisiu,“ povedal spoluorganizátor akcie Jiří Havel.

3 Replies to “Totálny masaker! V Prahe demonštruje 70-tisíc ľudí za lacnejšie energie, za plyn z Ruska či neutralitu

  1. Fiala je chuj a vlastizradca tak isto, ako psychopatovci na Slovensku. Robiť si vedome zle dokáže iba idiot. Ich záujem je likvidácia občanov. Populáciu na zemi treba znížiť. Týchto zločincov treba popraviť na rumunský spôsob. Inak oni zničia nás. Väčšina má pravdu a mala by vyhrať, ich je menšina.

  2. Nebodaj sa to námestie scvrklo. V novembri roku pána 1989 keď bolo takto isto podobne naplnené tak sa písalo cca o 120.000 až 150.000 občanoch. Teraz tu dávate polovicu? Ale inak musím pripomenúť všetkým iba jednu maličkosť. Nie je podstatné, koľko ľudí sa zúčastnilo, podstatné je čo svojim protestom dosiahli, alebo dosiahnu!!! Zatiaľ nič moc!!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *