Tomuto človeku nariadil Putin, aby zavraždil Zelenskéhe, píše WSJ

Pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu ruský prezident Vladimir Putin nariadil jednotkám čečenského vodcu Ramzana Kadyrova, aby obsadili vládne budovy v Kyjeve a zavraždili ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. S touto informáciou prišiel denník Wall Street Journal (WSJ) s odvolaním sa na ukrajinskú tajnú službu SBU.

Podľa predstaviteľov ukrajinskej tajnej služby mal Putin predvolať Kadyrova do Moskvy tri týždne pred inváziou, ktorú Kremeľ začal 24. februára.

V nasledujúcich dňoch sa Kadyrov zdal byť sebavedomý, píše WSJ. 14. februára, keď sa jeho jednotky pripravovali na misiu v Bielorusku, napríklad povedal na svojom telegramovom kanáli: „Pán Zelenskij, prišla hodina, keď sa končí klauniáda.“

Kadyrovove jednotky vstúpili na Ukrajinu deň po invázii v troch kolónach ťažko vyzbrojených transportérov.

Na videozázname, ktorý novinám poskytla SBU, je údajne vidieť rozhovor, v ktorom vysokopostavený dôstojník odovzdáva Kadyrovovi odkaz. „Čas je presne 00:00. Začíname sa hýbať,“ povedal čečenskému vodcovi. „Viac ako 1 500 vojakov, najlepšie špeciálne jednotky, najlepší bojovníci,“ dodal dôstojník.

Tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov uviedol, že táto úloha je akýmsi „bonusom“, ktorý Kremeľ pripravil pre Kadyrova.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov poprel, že by Putin nariadil čečenskému vodcovi niečo podobné. Toto obvinenie označil za „absolútne absurdné, nepodložené a nepravdivé“. Kadyrov na žiadosť o komentár nereagoval.

V tom čase už Ukrajinci zastavili čečenské jednotky pred Kyjevom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *