To nie je dobré! Rusi sa už vojensky nejdú obmedzovať len na východ Ukrajiny, ale aj na nové ciele

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov v stredu vyhlásil, že ruské vojenské ciele na Ukrajine sa už neobmedzujú iba na východ krajiny, ale týkajú sa „radu ďalších území“. Rusko chce podľa Lavrova dobyť Chersonskú a Záporožskú oblasť a množstvo ďalších, ktoré nešpecifikoval. Uviedol to v rozhovore pre agentúru RIA Novosti a kanál RT. Dôvodom sú podľa ministra západnej zbrane s dlhým doletom, ktorými novo disponuje ukrajinská armáda.

Ak Ukrajina dostane zbrane dlhého doletu zo západných krajín, zmenia sa geografické úlohy špeciálnej operácie ruských jednotiek, uviedol Sergej Lavrov. „Pán prezident (Putin) povedal veľmi jasne, ako ste ho citovali – denacifikácia, demilitarizácia v tom zmysle, aby neboli žiadne hrozby pre našu bezpečnosť, vojenské hrozby z územia Ukrajiny, táto úloha zostáva,“ zdôraznil minister.

„Teraz je geografia iná. Zďaleka to nie sú len DLR a LPR (separatistické tzv. ľudové republiky Donecká a Luhanská – poz. red), je to tiež Chersonská oblasť, Záporožská oblasť a rad ďalších území a tento proces pokračuje a pokračuje dôsledne a vytrvalo, “ uviedol šéf ruská diplomacia.

Vyhlásil, že ako Západ v bezmocnom hneve alebo v túžbe situáciu čo najviac zhoršiť, pumpuje na Ukrajinu stále viac zbraní dlhého doletu, napríklad HIMARS, geografické ciele špeciálnej operácie sa posúvajú aj ďalej od súčasnej línie. Rusko podľa Lavrova nemôže pripustiť, aby časť Ukrajiny, ktorú bude (Volodymyr) Zelenskyj ovládať alebo ktokoľvek ho nahradí, mala zbrane, ktoré budú priamo ohrozovať ruské územie a územie tých republík, ktoré vyhlásili svoju nezávislosť.

Analytici z amerického Inštitút pre štúdium vojny (ISW) varovali, že ruský prezident Vladimír Putin by mohol využiť hrozbu použitia jadrových zbraní, aby zabránil ukrajinskej protiofenzíve usilujúcej sa o oslobodenie okupovaných častí Chersonskej, Záporožskej, Doneckej a Luhanskej oblasti. Predchádzajúce ruské náznaky ochoty siahnuť po jadrových zbraniach sa síce ukázali ako prázdne, ISW však upozornil, že sa Ukrajine a jej západným partnerom podstatne zužuje časový rámec na podporu ukrajinskej protiofenzívy, než Kremeľ anektuje okupované ukrajinské územia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *