Tento politik povedal o Putinovi, že je človekom s veľkým srdcom

Krasnojarský gubernátor Alexander Uss, otec Arťoma Ussa, ktorý bol na žiadosť Spojených štátov zatknutý v Taliansku a potom ušiel z domáceho väzenia, poďakoval ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Vo videoposolstve, v ktorom ďakuje všetkým, ktorí sa báli o jeho syna, Putinovi odkazuje, že je „nielen hlavou nášho štátu, ale aj človekom s veľkým a otvoreným srdcom“.

Uss zdôraznil, že neprezradí, ako sa jeho synovi podarilo ujsť z domáceho väzenia v Miláne. „Arťom by to mohol povedať, ale z rôznych dôvodov nie je človek naklonený publicite, a ak o tom bude hovoriť, čo a kedy, to neviem,“ citoval gubernátora Ussa ruský web The Insider.

Muža zadržala talianska polícia v polovici októbra na žiadosť amerických orgánov. Tie chcú Ussa súdiť za porušenie sankcií voči Rusku a Venezuele. Podľa prokurátorov v New Yorku sa Uss podieľal na dodávkach americkej vojenskej technológie do Ruska a venezuelskej ropy do Číny.

V novembri súd prepustil muža z väzenia do domáceho väzenia. V utorok odvolací súd rozhodol o vydaní Ussa do USA. talianski sudcovia však spochybnili úmyselnú účasť podnikateľa na predaji amerických technológií do Ruska. Muž sa ešte môže odvolať na najvyšší súd. O vydanie svojho občana pre jeho údajnú účasť na praní špinavých peňazí žiadala aj Moskva. Uss musel podpísať písomný záväzok, že po návrate do Ruska neopustí krajinu.

Ruský podnikateľ utiekol z domáceho väzenia neďaleko Milána koncom marca. Počas dopoludnia Ussa kontrolovala policajná hliadka. Do popoludnia ho však policajti doma nenašli. Ruský podnikateľ prestrihol elektronický náramok, ktorý mal monitorovať jeho pohyb, a zmizol.

Ussovi právnici odmietli vydanie do USA. Podľa nich bolo cieľom amerických orgánov získať prominentného ruského väzňa, ktorý by sa potom mohol použiť pri výmene za jedného z Američanov zadržiavaných v Rusku.

Talianska polícia po Ussovi pátra. Vyšetrujú aj okolnosti jeho úteku a možnú účasť ruských tajných služieb. Podľa denníka Corriere della Sera je však možné, že podnikateľ sa už nenachádza na talianskom území. Noviny sa tiež domnievajú, že Ussov útek môže mať negatívny vplyv na vzťahy medzi Rímom a Washingtonom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *