Rusi takmer zostrelili britské prieskumné lietadlo pri pobreží Krymu

Britské prieskumné lietadlo RC-135 bolo na jeseň 2022 takmer zostrelené ruskou stíhačkou, uvádzajú americké médiá s odvolaním sa na uniknuté dokumenty Pentagónu.

Incident sa odohral 29. septembra minulého roka pri pobreží Krymu, uviedli noviny v nedeľu a dodali, že v utajovanom dokumente sa o incidente hovorí ako o „takmer zostrelení britského RJ [Rivet Joint alebo RC-135]“.

Podľa denníka The Washington Post mohol tento incident vtiahnuť Spojené štáty a ich spojencov z NATO „priamo“ do vojny na Ukrajine.

V marci sa americké bezpilotné lietadlo MQ-9 Reaper zrútilo v Čiernom mori po tom, ako boli na jeho zachytenie vyslané ruské stíhačky. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že dron sa zrútil po prudkom manévrovaní, zatiaľ čo USA obviňujú jednu z ruských stíhačiek zo zásahu vrtule dronu.

V auguste minulého roka Rusko zachytilo americké pozorovacie lietadlo RC-135, takisto nad Čiernym morom, a potom v novembri ruské ministerstvo obrany oznámilo, že zachytilo britské lietadlo RC-135 neďaleko Krymu.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí opakovane uviedlo, že Rusko je znepokojené situáciou v Čiernom mori v dôsledku pokračujúcich provokácií Spojených štátov a NATO.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *