Taliani na Slovensku uviedli do stavu pohotovosti systém SAMP/T. Sledujte, čo to dokáže

RAMSTEIN, Nemecko – Veliteľstvo spojeneckých vzdušných síl oficiálne vyhlásilo pozemný systém protivzdušnej obrany SAMP/T talianskej armády nasadený na Slovensku za plne funkčný, čím sa ďalej zvyšuje interoperabilita a kolektívna obrana Aliancie.

Taliansko rozmiestnilo svoj systém SAMP/T na Slovensku v marci a systém je teraz integrovaný do obrannej architektúry NATO chrániacej východné krídlo, čím sa ďalej zvyšuje interoperabilita a kolektívna obrana Aliancie.

„Nasadenie talianskeho systému SAMP/T na Slovensku posilňuje odstrašenie a obrannú pozíciu NATO na východnom krídle. Náš systém dosiahol pozitívne výsledky pri overovaní pripravenosti a teraz prispieva k integrovanej protivzdušnej a protiraketovej obrane NATO. Toto operačné úsilie ponúka skvelú príležitosť na zvýšenie spoločnej integrácie a interoperability, výmenu skúseností a prácu vo výbornom tíme so Slovenskom a Alianciou,“ povedal podplukovník Michele Vellucci, veliteľ operačnej skupiny SAMP/T.

SAMP/T je divízny protiraketový systém určený na ochranu bojiska a citlivých miest, ako sú letiská a námorné prístavy, proti riadeným strelám, pilotovaným a nepilotovaným lietadlám a taktickým balistickým strelám. NATO sa delí so svojimi členskými štátmi o zodpovednosť za zabezpečenie integrovanej protivzdušnej a protiraketovej obrany. Rozmiestnenie SBAMD je preto dohodnuté s hostiteľskými štátmi a umiestnené tak, aby sa maximalizovala účinnosť systémov.

Systém SAMP/T je nasadený v čisto obrannej úlohe na ochranu spojeneckého obyvateľstva, síl a území. Toto nasadenie je obozretným opatrením, ktoré je základom našej kolektívnej obrany.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *