„Takto vyzerá šialenstvo!“ Rusi začali útočiť na Ukrajine šialeným tempom

Námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maliar uviedla, že Rusko vrhá vlny Wagnerových žoldnierov do masových útokov na mesto Soledar vo východoukrajinskej oblasti Doneck, pretože Moskva sa snaží obkľúčiť strategické frontové mesto Bachmut.

„Nepriateľ doslova šliape po mŕtvolách vlastných vojakov, masívne používa delostrelectvo, systémy delostreleckej paľby a mínomety, pričom paľbou zasypáva aj vlastných vojakov,“ povedala Maliar.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok v skorých ranných hodinách potvrdil, že ruská invázna armáda sústreďuje najväčšie úsilie na Soledar.

„Je to mimoriadne ťažké – nezostali takmer žiadne celé hradby,“ dodal Zelenskyj.

Rusi potrebujú dobyť Soledar, aby mohli obkľúčiť Bachmut, vzdialený 10 kilometrov na juh.

Moskovské sily útočia na Bachmut od polovice leta v snahe narušiť ukrajinské komunikácie, uviedlo vo vyhlásení britské ministerstvo obrany. „Časť bojov sa sústredila na vstupy do 200 km dlhých nepoužívaných tunelov soľnej bane, ktoré vedú pod okresom. Obe strany sa pravdepodobne obávajú, že by mohli byť použité na infiltráciu za ich línie,“ dodalo ministerstvo.

Bachmut je hlavným vojenským cieľom Ruska vo východnej oblasti Donbasu, ako aj jeho hlavnou prekážkou pri ďalšom obsadzovaní Doneckej oblasti.

Hoci podobne ako Soledar bol Bachmut počas bojov z veľkej časti zničený, Rusi ho stále nemôžu obsadiť, hoci velitelia ruskej armády a veliteľ žoldnierov Wagnera Jevgenij Prigožin posielajú pri pokusoch o jeho obsadenie na smrť vlny stoviek vojakov.

Prigožin tvrdil, že v Bachmute je každý dom opevnením a vojaci tam musia bojovať o každých 300 metrov. Nemilosrdná taktika Ruska v tejto oblasti už získala makabrózny titul „mäsové vlny Bachmutu“.

Prigožin štylizoval okupáciu Bachmutu ako svoj osobný projekt. Tvrdil, že ide o dôležité logistické centrum a centrálny bod východného frontu.

„Je to jedinečná krajina – rokliny a výšiny, ktoré sú prírodnými tunelmi. A čerešničkou na torte je systém soľných baní Soledar a Bachmut, čo je vlastne sieť podzemných tunelov. Tam sa dá nielen ukryť zhluk ľudí v hĺbke 80 – 100 metrov, ale aj presunúť tanky a bojové vozidlá pechoty,“ uviedla Prigožinova tlačová služba vo vyhlásení.

Dňa 6. januára sa Rusom podarilo preniknúť do mesta a od tejto chvíle Rusi pravdepodobne kontrolujú väčšinu osady, uviedlo britské ministerstvo.

Na ukrajinskej strane bojuje 46. obojživelná útočná brigáda proti presile ruských síl v Soledare.

„Situácia je zložitá. Je kritická. Ale určite sú tu aj príležitosti. Také hrdinstvo, chaos a sebaobetovanie sme úprimne povedané nevideli ani pri Chersone. Ľudia robia, robili a budú robiť neuveriteľné veci,“ uviedla 46. brigáda v utorok v oficiálnom vyhlásení. „Dúfame, že to všetko nebolo márne. A bolo to naozaj potrebné. Inak si nemožno vysvetliť taký veľký počet životov, ktoré tu zostali.“

Zelenskyj sa snažil tieto obavy rozptýliť. „Vďaka odolnosti našich bojovníkov tam, v Soledare, sme pre Ukrajinu získali ďalší čas a ďalšie sily,“ povedal.

Zelenskyj označil ruskú taktiku pri Soledare za šialenstvo. Tvrdil, že nie je jasné, čo tam chce Rusko získať. Všetko v oblasti je úplne zničené, nezostal tam takmer žiadny život.

„Celá krajina pri Soledare je pokrytá mŕtvolami okupantov a jazvami po úderoch. Takto vyzerá šialenstvo,“ povedal Zelenskyj.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *