Svetové média o Slovensku: Pád vlády ohrozuje pomoc Ukrajine i jednotu EÚ!

Európska únia čelí potenciálnej rane pre svoju krehkú jednotu po tom, ako na Slovensku padla vláda, čo uvrhlo krajinu do politického chaosu a zvýšilo vyhliadky na predčasné hlasovanie, píše agentúra Bloomberg

„Zatiaľ čo sa členský štát EÚ s 5,4 milióna obyvateľov chýli k predčasným voľbám, prieskumy verejnej mienky ukazujú, že vedú politické sily, ktoré prejavujú skepsu voči podpore Ukrajiny – vrátane jedného bývalého premiéra, ktorý sa otvorene postavil proti sankciám voči Rusku a spojil sa s maďarským premiérom Viktorom Orbánom a jeho demokratickým ústupom.“ hovorí o Slovensku zahraničná agentúra.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová odvolala vládu v piatok, deň po tom, ako bol v parlamente schválený návrh na vyslovenie nedôvery iniciovaný bývalým koaličným partnerom. Medzi dočasné možnosti patrí vymenovanie nového kabinetu, ale konsenzus sa presúva v prospech uskutočnenia predčasných volieb už na jar.

„Predčasné voľby by znamenali, že podpora vojnového úsilia Ukrajiny by visela na vlásku,“ napísala v prvej analýze Capucine Mayová, analytička spoločnosti Verisk Maplecroft, ktorá sa zaoberá rizikovým spravodajstvom.

Na čele prieskumov sú dve strany, ktoré vedú bývalí premiéri Peter Pellegrini a Robert Fico. Kým favorit Pellegrini sa k hlavným otázkam EÚ vyjadroval nejednoznačnejšie, Fico – trojnásobný premiér, ktorý bol v roku 2018 nútený odstúpiť po vražde novinára vyšetrujúceho korupciu – prisľúbil zastaviť dodávky zbraní na Ukrajinu a poskytovať len humanitárnu pomoc.

Ficovi sociálni demokrati sa odrazili od rekordne nízkej podpory v minulom roku a obsadili druhé miesto, keďže populistický bývalý líder pranieroval odchádzajúcu vládu za jej reakciu na vyčerpávajúcu krízu životných nákladov.

Pellegrini, niekdajší Ficov zástupca, je na čele so svojou stranou Hlas – a mal by možnosť vytvoriť celý rad spojenectiev vrátane spojenectiev s Ficom alebo pravicovými silami, alebo so stranami v rámci hlavného prúdu EÚ. Vo štvrtok privítal pád vlády.

„Je to najkrajší darček pod vianočný stromček pre Slovákov,“ napísal Pellegrini na Facebooku po parlamentnom hlasovaní.

Uskutočnenie mimoriadnych volieb by si vyžadovalo zmenu ústavy s podporou troch pätín zákonodarcov parlamentu, keďže slovenský systém nepočíta so skráteným volebným obdobím. Prezidentka Čaputová vyzvala lídrov strán, aby legislatívne zmeny urobili do konca januára.

„Považujem za nevyhnutné, aby sa predčasné voľby konali už v prvej polovici budúceho roka,“ povedala.

Predseda parlamentu Boris Kollár uviedol, že zhromaždenie by malo o novele ústavy hlasovať na budúci týždeň.

Slovenská vláda pod vedením strany premiéra Eduarda Hegera sa pred dvoma rokmi dostala k moci s platformou vykorenenia korupcie po Ficových škandáloch. Jej vedenie počas pandémie a vojny na susednej Ukrajine však zatienili neustále boje, ktoré sa často sústreďovali na lídra strany Igora Matoviča, ministra financií.

Zároveň protizápadné nálady – sprevádzané skepsou voči vakcínam a proruskými dezinformáciami na sociálnych sieťach – podkopali podporu EÚ a NATO. Jeden z nedávnych prieskumov ukázal, že len približne polovica slovenských občanov verí, že za vojnu na Ukrajine môže ruská agresia – a že Rusko bolo dôveryhodnejšie ako USA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *