Sulíkovci odmietli podporiť novú Hegerovú vládu. Toto má byť termín predčasných volieb

V utorok 17. januára hnutie Sloboda a Solidarita (SaS) zverejnilo zásadné stanovisko týkajúce sa novej vlády pod vedením Eduarda Hegera z hnutia OĽaNO. SaS jednoznačne oznámilo, že takúto vládu nepodporia a radšej by sa zaoberali možnosťou predčasných volieb.

V stanovisku hnutia SaS sa uvádza, že momentálne nie sú ochotní rokovať s Eduardom Hegerom o podpore novej väčšiny, pretože ani poslanci OĽANO a ani hnutie Sme rodina nie sú ochotní takúto vládu podporiť. SaS preto považuje predčasné voľby v septembri za kompromisné riešenie.

Predseda SaS Richard Sulík k tomu uviedol: „Diskusiu o novej väčšine odmietame. Toto je jasný postoj poslaneckého klubu SaS. Boli sme pripravení rokovať, avšak doteraz nevieme, kto je skutočným lídrom OĽANO. Navyše, stále hrozí, že Eduard Heger odíde z OĽANO a nebude mať nielen silu, ale s inou stranou ani legitimitu skladať novú vládu.“

SaS tiež uviedlo, že 76-ka, ktorú by akceptovala aj prezidentka, je chimérou a hľadanie takejto vlády je strata času. Preto je podľa nich namieste začať sa vážne zaoberať predčasnými voľbami. Podpredseda SaS Branislav Gröhling doplnil: „Diskusia o predčasných voľbách je v tejto situácii absolútne legitímna. Karty by mali byť rozdané nanovo a jednotlivé strany by mali dostať možnosť opätovne zabojovať o dôveru voličov.”

Hnutie Sme rodina tiež jasne oznámilo, že bez termínu predčasných volieb Hegerovu vládu oživovať nechcú.

Premiér Eduard Heger ešte včera napísal na sociálnej sieti:

„Predsedu SaS Richarda Sulíka som včera požiadal o možnosť vystúpiť na vašom klube a uchádzať sa o podporu novej 76-ky.

Súhlasil, no dnes ma požiadal, aby som nechodil. Keďže nemám možnosť prihovoriť sa vám osobne, urobím tak verejne. Otvorene však hovorím, že ma to mrzí. Niektorí z vás mi totiž avizovali, že sa podpore novej 76-ky nebránia.

PREČO SA USILUJEM O NOVÚ 76-KU?

Nie je to moja stolička. Slovami vášho predsedu, byť premiérom v najkritickejších rokoch Slovenska, by nechcel byť.

Faktom je, že žijeme extrémne náročné časy, no ja som presvedčený, že práve preto to teraz nemôžeme vzdať.

Koncom roka sme spoločne schválili rozpočet pomoci ľuďom. Ťažká práca sa týmto ale neskončila. Peniaze je potrebné dostať k ľuďom. Nie vybraným, ako tomu bývalo zvykom. Pomoc potrebujú všetci.

Ďalej je tu plán obnovy. Z reformnej fázy prechádzame do fázy investičnej. Začal sa proces výstavby dvoch nových nemocníc, významné investície idú aj do rekonštrukcie tých existujúcich, investujeme do školstva, vedy a inovácií, do železníc či cyklotrás.

Ja osobne si neviem a ani nechcem predstaviť, že dnes by o týchto investíciach mala rozhodovať družina okolo Roberta Fica a Petra Pellegriniho. Tá družina, o ktorej dnes desiatky ľudí vypovedajú ako kradli.

Chcem veriť, že tohto scenára si bol vedomý aj Richard Sulík, preto za mnou hneď deň po vyslovení nedôvery prišiel s ponukou novej 76-ky.

Nerozumiem tejto premenlivosti názorov Richarda Sulíka. Pod jeho dirigentskou taktovkou padli tri demokratické vlády. To, čo vidím teraz, žiaľ, je kamikadze jazda s celou SaS aj touto krajinou.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *