Stanový tábor migrantov v Kútoch sa ruší. Môžu sa presťahovať do kamenných budov, kde majú aj fitko

Stanové mestečko v Kútoch, kde štát ubytoval na niekoľko týždňov nelegálnych migrantov z Blízkeho východu sa podľa informácii Ministerstva vnútra od dnes ruší. Dôvodom má byť znižujúci sa trend migrantov v zimných obdobia. Na jar sa ale očakáva nová vlna migrantov.

„Naďalej znižujúci sa trend v počte osôb s neoprávneným pobytom na území SR spolu s nástupom zimy sú hlavnými dôvodmi pre zrušenie stanového tábora v Kútoch. Pôvodne 16 stanov a priestory pošty v areáli železničnej stanice boli využívané ako núdzové ubytovanie.“ informuje ministerstvo.

“V utorok 20. decembra sa začali núdzovo ubytované osoby postupne odsúvať a začalo sa so sanitáciou stanov a interiérového vybavenia. Následne sa pristúpilo k odvážaniu ďalšieho technického vybavenia tak, aby bol najneskôr do konca týždňa stanový tábor úplne demontovaný,” vysvetľuje generálna riaditeľka sekcie krízového riadenia MV SR Michaela Kaňová.

Osoby s neoprávneným pobytom na území SR majú po registrácii na oddeleniach cudzineckej polície a prvotnej zdravotnej kontrole vykonanej v spolupráci s neziskovými organizáciami možnosť využiť kamenné budovy pobytových táborov migračného úradu v Rohovciach a Opatovskej Novej Vsi.

V týchto priestoroch už boli ubytovaní migranti aj za vlády Roberta Fica. V priestoroch sa nachádza aj miestnosť na cvičenie či internet.

“V týchto zariadeniach budú môcť prebývať maximálne 7 dní, pričom počas tohto času majú možnosť požiadať o medzinárodnú ochranu. V opačnom prípade budú nútení opustiť priestory pobytových táborov. Je zrejmé, že väčšina bude pokračovať vo svojej pôvodnej snahe dostať sa do západnej Európy. Zo strany ministerstva vnútra je to maximálna pomoc, ktorú môžeme z legislatívneho hľadiska poskytnúť,” dodáva riaditeľ Migračného úradu MV SR Ján Orlovský.

Pomoc pri preprave a lokalizácii osôb s neoprávneným pobytom na území SR je pripravená poskytnúť aj nezisková organizácia Mareena v podobe terénneho tímu, uvádza Ministerstvo vnútra.

Policajný zbor bude aj naďalej vo zvýšenej miere vykonávať hliadkovú a operatívnu činnosť v boji proti prevádzačstvu a nelegálnej migrácii. Kontroly sú vykonávané vo vlakoch a na cestných spojoch, a to nie len na území Slovenska, ale aj v Maďarsku. Na bezpečnosť budú policajti dohliadať aj pri prípadných presunoch osôb z Kútov do zariadení migračného úradu.

Počet osôb v stanovom tábore k 20. 12. 2022 ránu bol 9. V čase najväčšieho migračného tlaku koncom októbra bolo v stanovom tábore ubytovaných 160 osôb.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *