Srbský prezident odkazuje NATO: U nás žiadne základne nebudú! Sme neutrálni!

Srbský prezident sa stretol so šéfom NATO a jeho názorom ho asi nepotešil. Srbský prezident totiž odmieta na svojom území zahraničné vojenské základne.

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg sa stretol so srbským prezidentom Alexandarom Vučičom v Bruseli s cieľom zmierniť napätie medzi Belehradom a Prištinou.

Alexandar Vučič v odpovedi na otázku novinára po stretnutí s Jensom Stoltenbergom povedal, že Srbsko je vojensky neutrálna krajina a žiadne zahraničné základne na jej území nebudú, píše srbský spravodajský portál B92.

„Srbsko chce zachovať mier, chce si zabezpečiť vlastné nebo, vlastnú pôdu, vlastných ľudí, vlastné obyvateľstvo a takto sa bude správať aj v budúcnosti,“ povedal prezident Vučič.

Rusi narýchlo premiestňujú z Krymu lietadlá, tvrdí ukrajinská rozviedka

Po utorkových explóziách na leteckých základniach na polostrove Krym Rusi z oblasti narýchlo sťahujú lietadlá a vrtuľníky. Podľa agentúry Unian o tom informovala ukrajinská vojenská rozviedka HUR, ktorá zaznamenala prelety už 24 lietadiel a 14 vrtuľníkov.

„Po posledných udalostiach na Kryme ruskí fašisti narýchlo premiestňujú svoje lietadlá a vrtuľníky do hĺbky polostrova alebo na letisko v Rusku,“ uviedla rozviedka. \“Táto aktivita bola zaznamenaná po sérii výbuchov v objektoch vojenskej infraštruktúry na dočasne okupovanom polostrove Krym, vrátane tých na letisku Saky (9. augusta) a Hvardijske (16. augusta),\“ doplnila rozviedka.

Ruská ekonomika tento rok podľa vlády klesne miernejšie, než sa predpokladalo

Ruské ministerstvo hospodárstva zlepšilo odhad tohtoročného vývoja ruskej ekonomiky. Nové prognózy, ku ktorým získala prístup agentúra Reuters, predpokladajú, že hrubý domáci produkt (HDP) Ruska sa v tomto roku zníži o 4,2 percenta. Pred troma mesiacmi pritom ministerstvo predpovedalo, že HDP sa tento rok prepadne o 7,8 percenta.

Ruská ekonomika teraz zápasí s negatívnymi dôsledkami sankcií, ktoré začali západné krajiny uvaľovať na Rusko v reakcii na jeho útok na Ukrajinu. Nová prognóza však naznačuje, že ruské hospodárstvo sa s dopadmi sankcií vysporiadava lepšie, než sa predpokladalo, píše Reuters.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *