Srbský prezident: Blížime sa k veľkému svetovému konfliktu, ktorý sme nevideli od 2.sv vojny a začať môže o dva mesiace

Srbský prezident varoval, že planéta zem vstupuje do „veľkého svetového konfliktu“, ktorý by mohol nastať počas nasledujúcich dvoch mesiacov.

Aleksandar Vučić sa takto znepokojujúco vyjadril počas prvého dňa zasadnutia Valného zhromaždenia OSN v New Yorku.

„Krízu vidíte vo všetkých častiach sveta,“ povedal Vučič srbskej štátnej televízii RTS.

„Myslím, že realistické predpovede by mali byť ešte temnejšie,“ dodal. „Naša pozícia je ešte horšia, pretože OSN bola oslabená a veľmoci v posledných desaťročiach prevzali moc a prakticky zničili poriadok OSN.“

Srbský vodca varoval, že vojna medzi Ruskom a Ukrajinou prešla do oveľa smrtonosnejšej fázy.

„Predpokladám, že opúšťame fázu špeciálnej vojenskej operácie a blížime sa k veľkému ozbrojenému konfliktu, a teraz sa stáva otázkou, kde je hranica, a či po určitej dobe – možno aj po mesiaci či dvoch – vstúpime do veľkého svetového konfliktu, ktorý sme nevideli od druhej svetovej vojny,“ povedal.

Vučičove výroky zazneli v rovnaký deň, keď ruský prezident Vladimír Putin nariadil okamžitú „čiastočnú mobilizáciu“ vojsk v počte 300 000 vojakov.

Vo verejnom prejave k národu Putin varoval, že neblufuje a že je pripravený použiť „všetky prostriedky, ktoré máme k dispozícii“, aby ochránil územnú celistvosť Moskvy.

„Teraz (Západ) hovorí o jadrovom vydieraní,“ povedal Putin.

„Bola ostreľovaná Záporožská jadrová elektráreň a tiež niektoré vysoké posty – predstavitelia štátov NATO -, ktorí hovoria, že by mohla existovať možnosť a prípustnosť použitia jadrových zbraní proti Rusku,“ dodal.

Putin zlovestne uistil, že západné mocnosti by si mali „pripomenúť, že naša krajina má tiež rôzne ničivé zbrane, a pokiaľ ide o niektoré komponenty, sú dokonca modernejšie ako zbrane NATO“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *