Srbský prezident Aleksander Vučič a maďarský premiér Viktor Orbán odhaľujú, čo sa malo udiať v roku 1999. Tvrdia, že vtedy mala Amerika tlačiť na Maďarsko, aby zaútočilo na Srbsko.
„Pokiaľ ide o Kosovo…Teraz vám niečo poviem, čo ste nevedeli,“ začal Vučič vo svojom prejave, ktorý odvysielala v sobotu srbská štátna televízia RTS. „V roku 1999 malo Maďarsko zaútočiť na Srbsko pozemnými silami, čo mi Viktor Orbán potvrdil a dovolil mi túto informáciu zverejniť,“ dodal.
„Vtedajší americký prezident Bill Clinton, tak isto ako aj Briti požadovali, aby zaútočil na Srbsko zo severu tak, aby sme museli roztiahnuť svoje sily až do Vojvodiny…,“ šokoval prezident.
Viktor Orbán mal takýto útok odmietnuť
Počas operácie NATO v roku 1999 bolo pole medzinárodných vzťahov naozaj napäté a to podobne ako dnes. Orbán sa však aj napriek tomu dokázal vzoprieť takýmto americkým a britským úvahám. Vučič tvrdí, že by maďarský premiér jeho slová s určitosťou vedel dosvedčiť, píše portál eReport.sk
„Vyrovnať sa s týmto tlakom mu pomohol priamo v Bielom dome nemecký kancelár Gerhard Schroder. Keď maďarský premiér prišiel na rokovania s vtedajším britským premiérom Tonym Blairom a niekdajšou premiérkou Margaret Thatcherovou, tá mu ihneď po otvorení dverí vmietla do tváre výčitky, že kvôli jeho odmietnutiu zaútočiť na Srbsko padlo oveľa viac britských vojakov ako by mohlo,“ pokračuje Vučič s tým, že tieto veci mali byť pred verejnosťou utajené.
Vtedajšia britská premiérka Margaret Thatcherová, ktorá je prezývaná aj železná lady, mala vtedy tlačiť na to, aby Maďarsko zaútočilo
„Veľmi ma trápi, že ste odmietli zaútočiť na Srbsko, preto zomrie viac britských vojakov,“ citoval Thatcherovej slová srbský prezident.
Počas vojny v Juhoslávii však nakoniec nepadol ani jeden britský vojak a to napriek údajným Thatcherovej tvrdeniam. Bombardovanie bolo prvou akciou USA bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN a mnohí ju dodnes považujú za nezákonnú, dodáva portál eReport.sk