Slovenská rafinéria zaplatila za Rusov tranzit ropy. Bude Zelenský peniť?

Slovenská rafinéria Slovnaft po súhlase Ukrajiny a Ruska zaplatila tranzitné poplatky za prepravu ropy južnou vetvou ropovodu Družba. Očakáva preto, že v najbližších dňoch budú dodávky ropy obnovené. Informoval o tom hovorca Slovnaftu Anton Molnár. Spomínaná trasa ropovodu vedie aj do Českej republiky.

Vývoz ropy z Ruska zabezpečuje monopolný prevádzkovateľ ropovodov Transneft. Ten v utorok oznámil, že platba za augustový tranzit, ktorú v júli zaslal ukrajinskej firme Ukrtransnafta, sa vrátila späť na jeho účet. Podľa spoločnosti Gazprombank, ktorá má platby na starosti, sa peniaze vrátili kvôli západným sankciám. Ukrajina potom tranzit ruskej ropy zastavila.

Slovnaft a jeho materská spoločnosť, maďarská petrochemická skupina MOL, následne iniciovali s ukrajinskou a ruskou stranou rokovania o tom, že by spomínané poplatky v záujme obnovenia dodávok ropy uhradili.

„Ukrajinská prepravná spoločnosť pozitívne zareagovala na návrh spoločností Slovnaft a MOL uhradiť tranzitné poplatky za prepravu ropy južnou vetvou ropovodu Družba. Slovnaft už platbu uskutočnil na účet spoločnosti a očakáva, že na základe toho sa v najbližších dňoch dodávky ropy obnovia. S daným riešením súhlasila aj ruská strana,“ uviedol Molnár.

Ropovod Družba začína v Rusku na východnom brehu Volgy a v Bielorusku sa delí do dvoch vetiev – severná vedie do Poľska a do Nemecka, južná cez Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do Českej republiky. Tranzit ropy severnou vetvou podľa skorších informácií pozastavený nebol.

Rusko prostredníctvom južnej vetvy Družby obvykle dodáva zhruba 250 tisíc barelov ropy denne. Hlavnými odberateľmi sú česká spoločnosť Unipetrol, ktorú ovláda poľská skupina PKN Orlen, a tiež MOL spolu so Slovnaftom.

Európska únia sa už skôr dohodla, že od 5. decembra prestane dovážať ruskú ropu a o dva mesiace neskôr aj ropné produkty. Z embarga bude dočasne vyňatá preprava ropy ropovodom Družba, podľa Bratislavy Slovensko však získalo trvalou výnimkou na dovoz ropy Družbou pre vlastnú potrebu. Bratislavská rafinéria Slovnaft väčšinu svojej produkcie ale vyváža. Spomínané embargo je súčasťou sankcií, ktoré západné krajiny zaviedli voči Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu.

2 Replies to “Slovenská rafinéria zaplatila za Rusov tranzit ropy. Bude Zelenský peniť?

  1. zlocinecky slovnaft ma z coho platit !!! oni to z vas vybiju na cenach phm, a zaplatili za smradlavych ukrajincov nie za rusov

  2. Ha, ha, ha … tak toto je už čo? Debilom z EU už fakt načisto prepína? Robia zo seba hlupákov, akých svet ešte nevidel. EU podporuje Banderovský fašistický režim v Kyjeve a ten im za to na oplátku, odstaví dodávku ropy?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *