Podnikatelia na Slovensku cítia stúpajúce ceny elektriny či plynu a keď im chodia nové mesačné sumy, ktoré majú platiť, mnohí ostávajú v totálnom šoku.
Ak napríklad niektorí platili 500€ mesačne za elektrinu, môžu im prísť platby aj desať násobne vyššie a to teda 5000€ mesačne, čo je pre menších podnikateľov nereálne.
Portál spravy.rtvs.sk priniesol reportáž o slovenskom podnikateľovi, ktorému prišli práve nové mesačné platby desať násobne vyššie.
Elektrárne žiadal, aby počkali so zmluvami, lebo veril, že vláda a Európska únia pomôže a ceny reguluje. Keď s touto požiadavkou prišiel na elektrárne, odmietli ho a vypli.
Asi tritisíc domácností v českom Břeclave budú platiť za teplo a teplú vodu päťnásobok doterajšej čiastky. Dôvod? Dodávateľ plynu jednostranne ukončil dodávky, píšu novinky.cz
Správu o ukončení dodávok dostali najprv zástupcovia spoločnosti Teplo Břeclav a prostredníctvom nich potom obyvatelia bytových domov v meste.
„V tejto chvíli sme nútení zvýšiť cenu tepla z 628 korún na 3030 korún (123 eur) za gigajoule. Nie je nám to príjemné, ale je to jediné riešenie. Môžeme byť radi, že sme ľuďom vôbec zaistili nejaký plyn,“ povedal konateľ spoločnosti Teplo Břeclav Martin Marták.
Firma je v zložitej situácii, musí teraz nakupovať za spotové ceny, ktoré sú všeobecne nevýhodné. Bráni sa, že za situáciu nemôže – bez varovania jej do dátovej schránky dorazilo oznámenie, že spoločnosť NWT, a. s., končí s dodávkami plynu. Následne ju potom upozornila distribučná spoločnosť GasNet, že musí situáciu riešiť, pretože jej inak hrozí zaradenie medzi neoprávnených odberateľov plynu.
„Museli sme to riešiť doslova zo dňa na deň. Jediné, čo sa dalo, sú dodávky za spotové ceny. A aj to môžeme byť radi, že máme. Lenže nákupná cena je oproti pôvodnej dvanásťnásobná,“ povedal Marták.
Obratom tak firma zmenila nastavenie záloh, za využitia všetkých rezerv ich zdvihla na päťnásobok.
Päťnásobný nárast ceny dopadne nielen na domácnosti, ale aj na ďalších zákazníkov vrátane mestských zariadení. Teplo zdražie školám, zimnému štadiónu či domovu seniorov.
„Jediné, čo je, že sa teraz môžeme modliť, aby vláda naozaj zastropovala ceny. Kedy to bude, nevieme. Ak začne platiť cenový strop od januára, prinesie to ľuďom úľavu, aj tak to bude asi dvojapolnásobok pôvodnej čiastky. Lenže toto sú veci, ktoré už sú mimo našich možností,“ povedal Marták.
Teplo Břeclav teraz rieši údajné porušenie podpísanej zmluvy zo strany NWT. „Dávame podnet na Energetický regulačný úrad, ktorý jediný má kompetencie to riešiť, a musíme čakať na prešetrenie. Súčasne sa obrátime na súd, budeme riešiť škody vzniknuté porušením zmluvy,“ uviedol Marták.
Teplo Břeclav zastupuje advokát Michal Šilhánek. Potvrdil, že nie je spôsob, ako NWT prinútiť pokračovať v dodávkach. „Akonáhle bude známa výška škody, ktorú NWT svojím konaním podľa nášho názoru spôsobilo, budeme ju všetkými dostupnými prostriedkami vymáhať,“ povedal advokát.
Generálny riaditeľ NWT Vít Štěpánek sa k veci nevyjadril vôbec.
Podľa Martáka firma NWT, ktorá vyhrala súťaž na dodávateľa energií na roky 2022 a 2023, prekvapila ich firmu ešte pred začatím dodávok vlani na jeseň, keď chcela, aby Teplo Břeclav platilo namiesto dohodnutých zhruba 450 korún bezmála päťnásobok, 2000 korún za M.
„To sme odmietli, nakoniec sme dohodli zvýšenie o tridsať percent na 600 korún za MWh. V dodatku k zmluve nám podpísali, že sa na svoju škodu zriekajú zodpovednosti za ďalšie zmeny cien,“ povedal Marták.
Nakoniec ale skončili dodávky úplne.