Putin si robí čo chce? Práve zobral projekt americkej firme na ťažbu ropy a plynu

Ruský prezident Vladimír Putin podpísal dekrét, ktorý prevádza prevádzku projektu na ťažbu ropy a zemného plynu Sachalin 1 na novo vytvorený ruský podnik.

Dekrét dáva ruskej vláde právo rozhodnúť, či si na ruskom Ďalekom východe budú môcť zachovať svoje podiely zahraničnej firmy. Projekt doteraz prevádzkovala americká spoločnosť Exxon Mobil, ktorá v ňom vlastní 30-percentný podiel.

Exxon Mobile už začiatkom augusta uviedol, že sa chystá previesť svoj podiel na „inú stranu“. Jeho partnermi v projekte sú ruská firma Rosnefť, indická ONGC Videsh a japonská Sodeco. Ťažba ropy v rámci projektu Sachalin 1 pred zahájením ruského útoku na Ukrajinu dosahovala 220-tisíc barelov denne, tento rok v júli však klesla na iba 10-tisíc barelov denne, píše Reuters.

Putin už v lete podpísal podobný dekrét, ktorým previedol na novovytvorenú ruskú spoločnosť práva k rozsiahlemu plynárenskému projektu Sachalin 2, v ktorom majú podiely britsko-holandská spoločnosť Shell a japonské firmy Mitsui a Mitsubishi.

Rusko schválilo žiadosti oboch japonských firiem, aby získali podiel pod novým prevádzkovateľom. Shell však označil za „úplne nepravdepodobné“, že by takýto podiel prevzal, napísala agentúra Bloomberg.

Šéf Wagnerovcov Prigožín a čečenský vodca Kadyrov chcú vymeniť ruského ministra obrany Šojgua

Podľa ukrajinskej agentúry Unian sa hovorí o tom, že veliteľ takzvanej Wagnerovej armády Jevgenij Prigožin a čečenský vodca Ramzan Kadyrov chcú dosiahnuť výmenu ruského ministra obrany Sergeja Šojgua.

Kadyrov nedávno obvinil ruské armádne velenie, že nie je schopné rýchlo zareagovať na zhoršenie situácie na ukrajinskom bojisku. Domnieva sa tiež, že by Rusko malo použiť na Ukrajine jadrové zbrane.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *