Slováci môžu závidieť: Rakúska vláda ide ľuďom rozdávať peniaze! Pozrite sa, koľko dostane každý občan

Rakúska vláda v tieto dni predstavila balík opatrení, ktorý reaguje na vysoké ceny energii či potravín.

Vďaka balíku dostanú všetci obyvatelia príspevok 500 eur a nové poplatky za emisie oxidu uhličitého odložia o tri mesiace.

Ročná miera inflácie v Rakúsku dosiahla v máji 8 %, čo je podobná miera ako v iných európskych krajinách. Vláda pod vedením kancelára Karla Nehammera vyčíslila hodnotu okamžitých opatrení na približne päť miliárd eur, pričom do roku 2026 pôjde na tento balík zo štátneho rozpočtu celkovo 28 miliárd eur, píše portál webnoviny.sk

Kabinet tvrdí, že cieľom balíka je priniesť úľavu ľuďom s nízkymi príjmami, nezamestnaným a osobám s nízkymi dôchodkami. Tí dostanú ďalších 300 eur nad rámec spomenutej 500-eurovej pomoci. Medzi ďalšie opatrenia patrí napríklad aj kompenzácia cien elektriny v prípade podnikov.

Plyn v Európe ďalej prudko zdražuje

Plyn pre európsky trh po piatkovom rekordnom závere na začiatku týždňa znovu posilňuje. Cena kľúčového termínového kontraktu na plyn s dodaním v septembri vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku ráno vzrástla o takmer 13 percent na takmer 276 eur za megawatthodinu. Na trhu sa nový nárast cien plynu vysvetľuje opätovným prerušením dodávok ruského plynu do Európy prostredníctvom plynovodu Nord Stream 1.

Protiruské sankcie sú podľa nemeckej vlády účinné a poškodzujú viac Rusko ako EÚ

Nemecká vláda považuje sankcie uvalené na Rusko kvôli jeho útoku na Ukrajinu za účinné a predpokladá, že ruská ekonomika v tomto roku klesne až o 15 percent. Domnieva sa tiež, že sankcie poškodzujú viac Rusko ako Európsku úniu. Vyplýva to podľa agentúry DPA z odpovede nemeckého ministerstva hospodárstva na otázku poslanca Sörena Pellmanna zo strany Levice. Ten však vládne hodnotenie vplyvu sankcií spochybňuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *