Čaputová práve vyzvala Putina: Bezodkladne ukončite okupáciu na Ukrajine!

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová s ďalšími svetovými lídrami na online samite Krymskej platformy vyzvala Rusko, aby bezodkladne ukončilo okupáciu Krymu a mesta Sevastopoľ. 

„Dnes som sa pripojila k online samitu Krymskej platformy, ktorú otvoril ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a kde som opätovne vyjadrila podporu Slovenska Ukrajine.

Na samite vystúpil aj nemecký kancelár Olaf Scholz, francúzsky prezident Emmanuel Macron, poľský prezident Andrzej Duda, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen, japonský premiér Fumio Kišida alebo kanadský premiér Justin Trudeau. Pripojilo sa k nemu takmer 60 svetových lídrov, medzi nimi predstavitelia štátov G7, EÚ, NATO, ako aj viacerých štátov Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky.

Krym je Ukrajina. Zákon je zákon. Takto jednoducho sa dá zhrnúť základné posolstvo z druhého ročníka tohto samitu. V spoločnom vyhlásení sme uviedli, že zvrchovanosť a územná celistvosť Ukrajiny musia byť plne rešpektované.

Vyzvali sme Rusko, aby bezodkladne ukončilo okupáciu Krymu a mesta Sevastopoľ a aby rešpektovalo ľudské práva všetkých obyvateľov polostrova, vrátane etnických Ukrajincov a krymských Tatárov a ukončilo perzekúciu všetkých, ktorí nesúhlasia s ilegálnou okupáciou Krymu.“ napísala Čaputová na sociálnej sieti.

Podobne sa vyjadril k otázke Krymu aj turecký prezident Erdogan, ktorý je však známy tým, že má bližší vzťah s ruským prezidentom Putinom. Tentoraz však je za to, aby Rusko vrátilo Krym Ukrajine

Ankara podporuje územnú celistvosť Ukrajiny a odmieta nezákonnú anexiu Krymu, vyhlásil v utorok turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

„Navrátenie Krymu Ukrajine, ktorej je neoddeliteľnou súčasťou, je v podstate požiadavkou medzinárodného práva,“ uviedol Erdogan vo videoposolstve k druhému summitu Krymskej platformy.

Krymská platforma je medzinárodný koordinačný mechanizmus Ukrajiny, ktorého cieľom je pritiahnuť väčšiu pozornosť sveta k nezákonnej anexii Krymu Ruskom v roku 2014.

„Turecko neuznáva anexiu Krymu a od prvého dňa otvorene vyhlasuje, že tento krok je nelegitímny a nezákonný. Ide o principiálny postoj, ktorý má nielen právne, ale aj morálne základy,“ uviedol.

Erdogan uviedol, že Turecko bude pokračovať vo svojej sprostredkovateľskej úlohe medzi Ruskom a Ukrajinou, aby zabezpečila mier v regióne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *