Šéf švajčiarskej polície: Túto zimu sa môže obyvateľstvo vzbúriť, ak nepôjde elektrina a kúrenie

Švajčiarska vláda sa rýchlo pripravuje na možnosť, že v zime dôjde k nedostatku elektriny, a generálny tajomník Konferencie riaditeľov pre energetiku Ján Flückiger varuje, že „vnútorná bezpečnosť sa potom stane problémom“, a tvrdí, že spolková vláda si doteraz neuvedomila naliehavosť tejto situácie. (foto: ilustračné)

Fredy Fässler, policajný riaditeľ jedného z najväčších švajčiarskych kantónov, v rozhovore pre švajčiarsky nemeckojazyčný denník Blick varoval, že pokiaľ alpskú krajinu v zime postihne vážna energetická kríza, môžu sa ľudia vzbúriť a uchýliť k rabovaniu.

„Predstavte si, že už si nemôžete vybrať peniaze v bankomate, nemôžete platiť kartou v obchode alebo natankovať pri čerpacej stanici. Prestane fungovať kúrenie. Je zima. Na uliciach sa stmieva. Možno si predstaviť, že by sa obyvateľstvo vzbúrilo alebo že by došlo k rabovaniu,“ povedal a dodal, že orgány krajiny by mali prijať opatrenia, aby sa na také extrémne scenáre pripravili.

Cvičenia, ktoré boli vykonané v roku 2014 s cieľom pripraviť sa na scenár výpadku elektriny, odhalili veľké nedostatky, vrátane nedostatku núdzových generátorov pre políciu, nemocnice a ďalšiu kritickú infraštruktúru a služby, uviedol.

„Tieto nedostatky boli v posledných rokoch odstránené,“ poznamenal policajný šéf a trochu zlovestne dodal, že teraz „sú bezpečnostné zložky vyzbrojené“ a jeho úrad je dokonca pripravený poskytnúť Švajčiarom hotovosť, pokiaľ nebudú môcť používať karty v obchodoch, vzhľadom na to, že boli podpísané príslušné dohody s bankami.

Fässler navyše varoval pred rabovaním:

„Nechcem maľovať čerta na stenu, ale aj pri ekologických katastrofách sa ukázalo, že niektorí ľudia zneužívajú situáciu na rabovanie nechránených objektov. K tomu by mohlo dôjsť aj v prípade vypnutia siete, napríklad v obchodoch, kde je čo kúpiť.“

Varoval však spolkovú vládu, aby svoje tyranské príkazy preventívne neprekračovala, a očakával podporu polície:

„Apelujem na spolkovú vládu, aby nariaďovala iba také opatrenia, ktoré možno realizovať a predovšetkým kontrolovať. Rozhodne sa z nás nestane saunová polícia.“

Už skôr sa Werner Luginbuhl, šéf švajčiarskeho regulátora elektrickej energie ElCom, posťažoval, že elektrina je využívaná „úplne bezmyšlienkovite“, a vyzval občanov, aby sa zásobili sviečkami a palivovým drevom kvôli možným výpadkom prúdu v krajine v tohtoročnej zime.

Fãssler sa vyjadril po tom, čo švajčiarske úrady minulý týždeň oznámili, že v nadchádzajúcej zime možno obmedzia spotrebu energie, a naznačili, že „nedostatok energie patrí k najvážnejším rizikám“ pre túto vnútrozemskú krajinu.

„Som rád, že som z dediny pri Banskej Bystrici, kde máme kopu domácich zvierat, veľa dreva či sviečok a aj keby vypli všetko, prežijeme. Nakoniec ten život na dedinách nebude až tak zlý.“ napísal v diskusii Slovák Mário.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *