Schyľuje sa k najhoršiemu? Čína a Egypt vyzýva svojich občanov na Ukrajine: Okamžite sa evakuujte!

Situácia na Ukrajine sa dramatizuje, aspoň podľa zastupiteľských úradov. Tie po útoku na Kerčský most a následnej ruskej odplate vyzývajú obyvateľov svojich krajín k urýchlenému opusteniu Ukrajiny.

Najnovšie sú to Čína a Egypt. Uzavretie svojej ambasády v ukrajinskom hlavnom meste Kyjeve oznámila v nedeľu srbská vláda. Odôvodnila to snahou zaistiť bezpečnosť svojich úradníkov.

Už v pondelok vyzvali svojich občanov na opustenie Ruskom okupovanej Ukrajiny Spojené štáty. Bolo to v čase, keď na Ukrajinu dopadali ruské rakety ako odplata za explóziu na Kerčskom moste, ktorý spája anektovaný Krym s Ruskom. Okrem hlavného mesta Kyjeva Rusko bombardovalo aj ďalšie ukrajinské mestá.

„Pokračujúce ruské údery na Ukrajine predstavujú priamu hrozbu pre civilistov a civilnú infraštruktúru. Veľvyslanectvo vyzýva občanov USA, aby sa ukryli na mieste a odišli z Ukrajiny pomocou súkromne dostupných možností pozemnej dopravy, pokiaľ to bude bezpečné,“ zverejnilo v pondelok americké veľvyslanectvo v Kyjeve.

K rovnakému kroku sa teraz uchýlili dokonca aj ruskí spojenci Čína a Egypt. Čínske ministerstvo zahraničných vecí a čínske veľvyslanectvo na Ukrajine v sobotu vyzvali svojich občanov, ktorí sa momentálne nachádzajú na Ukrajine, aby „zvýšili bezpečnostné opatrenia a evakuovali sa“ z krajiny. Podľa serveru Global Times bude čínske veľvyslanectvo s evakuáciou pomáhať.

Čínska ambasáda vydala od pondelka tri po sebe idúce oznámenia, v ktorých opakovala „vážnu bezpečnostnú situáciu“. Svojim občanom navyše zdôrazňovala, aby sa „ukryli a pripravili núdzové zásoby“. Podľa serveru Asia Markets výzva na opustenie krajiny súvisí s obavami Číny pred hroziacim jadrovým útokom.

Výzvu na evakuáciu dostali aj Egypťania s pobytom na Ukrajine. V „dôležitom upozornení“ o tom členov egyptskej komunity informovalo egyptské veľvyslanectvo v Kyjeve.

Ukrajinu majú Egypťania podľa odporúčania opustiť dostupnými pozemnými cestami so susednými krajinami. Veľvyslanectvo vyzvalo egyptských občanov, aby boli pri odchode maximálne opatrní a nezdržiavali sa ani neprechádzali v nebezpečných oblastiach alebo v ich blízkosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *