Sankcie viac ubližujú EÚ, ako Rusku a vojnu len predlžujú, vyhlásil Orbán

Lídri Európskej únie si podľa maďarského premiéra Viktora Orbána majú pripustiť, že sankcie proti Rusku nefungujú a treba ich zmeniť.

„Poškodzujú úniu viac ako Moskvu,“ vyhlásil Orbán v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Kossuth. Podľa politika známeho svojimi dobrými vzťahmi s Ruskom lapa európske hospodárstvo po dychu.

„Dospeli sme do okamihu pravdy, politici v Bruseli musia pripustiť, že ich kalkulácie neboli správne,“ povedal Orbán.

Predstavitelia dvadsaťsedmičky podľa neho predpokladali, že opatrenia prijaté kvôli ruskej invázii na Ukrajinu budú Rusov bolieť viac ako Európanov. „Tak to nie je, viac bolia nás,“ povedal maďarský premiér. „Namiesto aby Rusko oslabili a vojnu skrátili, len ju preťahujú,“ uviedol Orbán.

„Pôvodne som si myslel, že sme sa strelili len do nohy, ale teraz je jasné, že európska ekonomika sa sama zasiahla do pľúc a lapa po dychu,“ povedal Orbán.

Aj jeho kabinet sa podobne ako vlády inde v Európe snaží vyrovnať s dopadmi strmého rastu cien energií a pohonných hmôt.

V stredu Orbánova vláda zrušila mnoho rokov platný cenový strop pri energiách pre domácnosti s nadpriemernou spotrebou, čo bol jeden z kľúčových bodov jeho politiky.

Agentúra Reuters napísala, že podľa ekonómov banky Morgan Stanley môže toto opatrenie posilniť infláciu o 1,5 percentuálneho bodu. Inflácia v krajine je už teraz najvyššia za posledných dvadsať rokov, prispieva k nej aj slabý forint.

Orbán sa domnieva, že v súčasnej situácii je potrebné „sadnúť si s Rusmi, musia sa vyjednávať, dosiahnuť prímerie a potom sa musia konať mierové rozhovory, pretože mier je jediným riešením súčasných ekonomických problémov“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *