Rusom je úplne jedno? Američanom chcú zostreliť satelity, lebo pomáhajú Ukrajine!

Rusko sa smerom k OSN rozčúlilo nad tým, že sa komerčné vesmírne satelity využívajú pri vojenských operáciách. Moskva pohrozila, že pokiaľ americké družice preukázateľne pomôžu Ukrajine, môže na ne zacieliť odvetný útok.

Rusko tým s najväčšou pravdepodobnosťou narážalo na satelity Starlink, ktoré patria americkej spoločnosti SpaceX Elona Muska a vďaka ktorým majú ukrajinskí vojaci prístup k internetu aj v problematických oblastiach.

„Ak americké satelity pomôžu Kyjevu, môžu sa stať legitímnym cieľom odvetného útoku,“ taký mrazivý odkaz vyslal na Západ Konštantín Voroncov, zástupca riaditeľa odboru pre kontrolu zbrojenia ruského ministerstva zahraničných vecí.

Ten sa u OSN posťažoval, že sú vesmírne satelity zneužívané na vojnové účely. „Chceli by sme upozorniť na tento veľmi nebezpečný trend, ktorý ďaleko presahuje obyčajné neškodné využívanie vesmírnych technológií, čo sa jasne prejavilo počas vývoja udalostí na Ukrajine,“ povedal Voroncov OSN.

„Hovoríme tu o využívaní civilných prvkov vesmírnej infraštruktúry, vrátane tých komerčných, zo strany Spojených štátov a ich spojencov,“ dodal ruský predstaviteľ. Podľa neho by mal svet toto „vesmírne zneužívanie“ odsúdiť, môže totiž údajne narušiť pokojný vývoj kozmických projektov.

Nie je tajomstvom, že USA pomáhajú Ukrajine všetkými dostupnými nepriamymi prostriedkami. Tajná služba s najväčšou pravdepodobnosťou využíva satelitné snímky na lokalizáciu ruských pozícií.

Dôležitú kozmickú pomoc potom pre Kyjev obstaráva aj najbohatší človek planéty Elon Musk, ktorý Ukrajine poskytol údajne až dvadsaťtisíc terminálov, ktoré sa párujú so satelitmi v rámci projektu Starlink, na ktorom pracuje spoločnosť SpaceX. Vďaka tomu majú ukrajinskí vojaci aj v odľahlých končinách prístup k internetu, čo je často kľúčové pre ich vojenský postup.

A práve to Rusku vadí. Že sa do vojny nepriamo zapájajú aj mimovládne americké spoločnosti. Popri SpaceX môže ísť aj o firmy ako Maxar Technologies, ktorá sa špecializuje na radarové a komunikačné družice, a taktiež o spoločnosť Planet Labs. Tá sa zaoberá snímkovaním Zeme, našu planétu tak fotí denne. A pochopiteľne vidí aj všeličo, čo sa odohráva na Ukrajine.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *