Ruský minister financií Anton Siluanov v exkluzívnom rozhovore pre saudský televízny kanál Al Sharq uviedol, že Spojené štáty sú hlavným príjemcom západných sankcií a že jeho krajina nebude dodávať ropu na základe zmlúv, ktoré zavádzajú cenové limity ponúkané západnými krajinami
Siluanov kritizoval sankcie uvalené na ruskú ropu a označil ich za “úplne netrhové opatrenie”. Západné sankcie podľa neho postihli Európu v rovnakej miere ako Rusko: “Stalo sa to, čo Američania chceli, ich dodávky ropy a plynu na európsky trh sa zvýšili… Amerika vyhráva a Európa prehráva.”
Ruský minister financií uviedol, že jeho krajina bude hľadať nové trhy pre ruskú ropu mimo Západu a hľadá aj alternatívnu logistiku, hoci drahšiu, ale nespadajúcu pod cenový strop stanovený európskymi krajinami.
Vysvetlil, že jeho krajina možno bude musieť niekde znížiť ťažbu: “Teraz vidíme, že naše spoločnosti a ropné spoločnosti presmerúvajú svoje dodávateľské linky zo Západu na Východ a do iných krajín… Budeme hľadať nové trhy, budeme hľadať novú logistiku a možno to bude drahšie.”
Podľa ruského ministra financií cenový strop “nepochybne povedie k deformáciám cien a trhu”. Dodal: “Zajtra západné krajiny stanovia cenový strop pre ostatných výrobcov, s čím nemôžeme súhlasiť. Nebudeme dodávať náš hlavný zdroj energie za určité ceny, ktoré určia západné krajiny. To nedovolíme.”
Minister odhadol ceny ropy v rozpočte na 70 USD za barel a do roku 2025 na 65 USD.
Minister očakáva, že hospodársky rast v tomto roku klesne o menej ako 3 %, pričom inflácia bude mierne nad hranicou 12 %. Uviedol, že bola aktualizovaná rozpočtová základňa, čím sa obmedzilo využívanie rozpočtových príjmov z ropy a plynu na výdavky, čo umožnilo akumulovať rezervy vo Fonde národného blahobytu, čo Rusku pomohlo prekonať všetky ťažkosti, ktorým čelilo v rámci obmedzení.
V priebehu rozhovoru sa Siluanov dotkol tendencie Moskvy podporovať prechod na zúčtovanie obchodných transakcií v národných menách a uviedol, že “mena západných krajín ukázala svoje nebezpečenstvo” po tom, ako Európa nesplnila svoje záväzky a zmrazila ruské rezervy v zlate a devízach, ktoré boli uložené v dolároch, eurách a librách šterlingov.
Minister uviedol: “V súčasnosti sa v eurozóne nachádza viacero štátov, ktoré sú v menovej únii: “To vytvára určitú bezpečnosť a stabilitu a vzhľadom na to, že reštrukturalizujeme obchodné vzťahy zo Západu na Východ, bude táto mena teraz potrebná.”
Za najviditeľnejšie ekonomiky, ktoré sa Rusko snaží nahradiť európskymi trhmi, Siluanov označil čínsku a indickú ekonomiku a uviedol, že “Západ sa od Ruska vzďaľuje… Budeme hľadať nových obchodných partnerov a už sme ich našli.”
V budúcnosti nie je perspektíva možnosti vrátenia ruských aktív skonfiškovaných Západom, keďže podľa ministra financií je tento proces “dlhý a pomalý” a Rusko zmrazilo niektoré svoje záväzky voči Západu. Dúfa, že Západ si sadne za rokovací stôl a začnú sa diskusie o rozmrazení zo strany oboch strán.
Podľa predchádzajúcich údajov Európska únia zakázala približne 300 miliárd eur z rezerv ruskej centrálnej banky a zmrazila približne 19 miliárd eur aktív vo vlastníctve ruských podnikateľov v rámci sankcií.
Podľa vyjadrení ministra sa Rusko snaží nasmerovať svoje zdroje na priemyselné technologické zabezpečenie a investovať do odvetví, ktoré v Rusku zanechali zahraničné spoločnosti, vrátane technologického zabezpečenia.