Ruský dôstojník: „Čo reveš ako žena?! Teraz si vojak!“ Slovensko nedá víza Rusom, ktorí ušli pred mobilizáciou

Slovensko nebude vydávať humanitárne víza občanom Ruskej federácie, ktorí utekajú pred čiastočnou vojenskou mobilizáciou alebo iným prenasledovaním zo strany režimu prezidenta Vladimíra Putina.

Ruským občanom, ktorí utekajú pred mobilizáciou, nechce poskytovať útočisko ani Česká republika či pobaltské štáty. Naopak Nemecko je pripravené týchto jedincov prijímať.

Poľsko kvôli agresii Kremľa posilní ochranu svojich hraníc novým zborom

Poľsko posilní ochranu svojich hraníc – vytvorí zvláštny zbor, ktorý bude fungovať v rámci teritoriálnej obrany, oznámil to poľský minister obrany Mariusz Blaszczak. V jednotkách zboru má slúžiť viac ako 7 500 vojakov. Informoval o tom server Gazeta Wyborcza. „Uvedomme si, že ruská agresia nekončí. Vládcovia Kremľa sa určite rozhodnú využiť zložité situácie v severnej Afrike a na Blízkom východe a pokúsia sa znovu týchto ľudí dostať na hranice Európskej únie. Počítam s tým, že znova môžeme byť napadnutí väčšou silou,“ vyhlásil minister.

Rusov utekajúcich pred mobilizáciou by sme mali prijímať, myslí si Miloš Zeman

Česká republika by mala prijímať Rusov utekajúcich pred mobilizáciou. V relácii Partie Terézie Tománkovej na CNN Prima NEWS to povedal prezident Miloš Zeman. „Myslím, že týmto ľuďom, podobne ako ukrajinským utečencom, by sme víza dávať mali. Človek, ktorý uteká z Ruska, nie je bezpečnostné riziko,“ konštatoval štátnik.

Putinovi spojenci vyjadrili znepokojenie nad excesmi pri mobilizácii

Dvaja vysoko postavení ruskí zákonodarcovia v nedeľu reagovali na rad sťažností ohľadom čiastočnej mobilizácie, ktorú vyhlásil tento týždeň prezident Vladimír Putin. Predstavitelia, ktorí patria medzi blízkych spojencov šéfa Kremľa, nariadili regionálnym úradníkom, aby sa situáciou zaoberali. Urýchlene majú vyriešiť excesy, ktoré vyvolali hnev verejnosti. Uviedla to agentúra Reuters.

Vladimír Putin pokračuje v obmene velenia ruskej armády

Podľa Amerického Inštitútu pre štúdium vojny Vladimír Putin pokračuje v systematickej výmene vysokopostavených veliteľov ruskej armády. Tou zatiaľ poslednou je nahradenie generála Dmitrija Bulgakova Michailom Mizincevom na pozícii námestníka ministra obrany pre logistiku armády. „Výmena jednotlivých predstaviteľov veľmi pravdepodobne nevyrieši zásadné štrukturálne problémy v ruskej armáde,“ napísali experti z ISW.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *