Rusko by nezaútočilo na Ukrajinu, keby som bol prezidentom ja, vyhlásil Trump a chválil Putina

Bývalý americký prezident Doland Trump si myslí, že ruská invázia by sa nestala, keby bol prezidentom on. Podľa neho sa dalo útoku na Ukrajinu zabrániť výmenou za kompromisy. 

Trump tiež vychválil ruského prezidenta Vladimira Putina a povedal, že že Vladimir Putin si teraz vezme celú krajinu. Na slová bývalého prezidenta okamžite zareagovala ruská štátna propaganda, ktorá ho nazvala „našim bývalým kandidátom “.

„On (Putin) by to neurobil so mnou. Neurobil by to. Minimálne sa mali dohodnúť,“ povedal Trump. Bývalý prezident si myslí, že Ukrajinci mali spraviť nejaký kompromis, aby Rusov odradili od útoku.

„Mohli sa vzdať Krymu. Mohli niečo urobiť s NATO, ‚Dobre, nevstúpime do NATO‘ a mali by ste krajinu, pretože verím, že Putin chcel uzavrieť dohodu,“ povedal Trump.
„A teraz si nemyslím, že chce (Putin) uzavrieť dohodu. Myslím si, že je oveľa ťažšie uzavrieť dohodu. Celé to tam vybuchuje. Chcem povedať, že to tam celé preberie. A je veľmi, veľmi smutné sledovať, čo sa stalo s Ukrajinou. Veľmi, veľmi smutné,“ vysvetlil Trump.

Ukrajinský prezident sa chce porozprávať s čínskym partnerom, povedal to médiám

Ukrajina hľadá príležitosť, ako sa porozprávať priamo s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to povedal v rozhovore s novinármi z denníka South China Morning Post. Zelenskyj tiež vyzval Čínu, aby využila svoj politický a ekonomický vplyv na Rusko na ukončenie bojov. Informovala o tom ruskojazyčná verzia spravodajského webu BBC.

„Rád by som sa porozprával priamo. So Si Ťin-pchingom som hovoril raz, a to pred rokom. Od začiatku rozsiahlej agresie 24. februára oficiálne žiadame o rozhovor, ale s Čínou sme zatiaľ žiadny rozhovor neviedli, aj keď si myslím, že by bol užitočný,“ cituje Zelenského BBC. Vyjadril tiež nádej, že sa Čína spolu s ďalšími krajinami zapojí do rekonštrukcie Ukrajiny.

Podľa autorov rozhovoru vedeného 40 minút cez platformu Zoom je to Zelenský prvý rozhovor s ázijskou tlačou od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Podľa autorov článku ukrajinský štátnik vyzdvihol aj prínos 30 rokov bilaterálnych vzťahov s Čínou a zdieľané hodnoty oboch krajín, medzi ktoré radí lásku k rodine a deťom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *