Ruská armáda bude zničená, ak Putin použije jadrové zbrane, vyhlásil jeden zo šéfov v EÚ

Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell vo štvrtok vyslovil vyhrážku Rusku a varoval, že západné mocnosti „zničia“ ruskú armádu, ak Moskva použije na Ukrajine jadrové zbrane.

„Putin hovorí, že neblafuje. Nuž, nemôže si dovoliť blafovať a musí byť jasné, že ľudia podporujúci Ukrajinu, Európska únia a členské štáty, Spojené štáty a NATO tiež neblafujú,“ povedal Borrel na akcii Európskej diplomatickej akadémie v belgických Bruggách.

„Akýkoľvek jadrový útok proti Ukrajine vyvolá odpoveď, nie jadrovú odpoveď, ale takú silnú odpoveď z vojenskej strany, že ruská armáda bude zničená,“ dodal.

Varovanie Borrela zaznelo v čase, keď ministri obrany NATO viedli druhý deň rokovania v Bruseli, ktorého súčasťou bolo aj uzavreté zasadnutie aliančnej skupiny pre jadrové plánovanie, orgánu, ktorý stanovuje a preskúmava jadrovú politiku NATO.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg tiež varoval Rusko pred použitím jadrových zbraní s tým, že by to malo „vážne následky“. Uviedol však, že pravdepodobnosť použitia jadrovej zbrane zo strany NATO je „veľmi malá“.

Ruský prezident Vladimír Putin pri oznámení čiastočnej mobilizácie minulý mesiac varoval, že Rusko môže na obranu svojej „územnej celistvosti“ použiť všetky zbrane, ktoré má k dispozícii.

Ruskí predstavitelia trvajú na tom, že Putinove komentáre neboli ničím novým a zapadajú do dlhodobo zavedenej ruskej vojenskej doktríny, podľa ktorej by sa jadrové zbrane mohli použiť, ak by krajina čelila „existenčnej hrozbe“.

Varovanie však bolo významné, pretože Rusko rozšírilo svoje územie anexiou na Ukrajine, ktoré má pod kontrolou, a iní ruskí predstavitelia výslovne uviedli, že nové územia by mohli brániť jadrovými zbraňami.

Ruský prezident Vladimír Putin nepovažuje za potrebné, aby rokoval so svojím americkým náprotivkom Joeom Bidenom. Putin to podľa agentúry TASS povedal novinárom v Astane, kde sa počas dvoch dní zúčastnil niekoľkých summitov. Putin v piatok tiež vyhlásil, že sa v Rusku v dohľadnej dobe neplánuje ďalšia vlna mobilizácie a ďalšie masívne údery na „ukrajinské objekty“ nie sú nutné.

Možné stretnutie s Bidenom, napríklad v novembri na summite krajín G20 v Indonézii, podľa Putina nemá zmysel. „Nepovažujem to za nutné, úprimne povedané. Zatiaľ pre takéto rokovania ani nie je platforma,“ povedal ruský prezident.

Biden tvrdo odsúdil pondelkové ruské raketové útoky na Ukrajinu alebo nedávny pokus Moskvy anektovať časť ukrajinského územia a ostro tiež kritizuje, že Putin hovorí o možnosti použitia jadrových zbraní.

Putin v piatok tiež uviedol, že čiastočná mobilizácia, ktorú koncom septembra vyhlásil, skončí zhruba o dva týždne. „V dohľadnej dobe nie je potrebné čiastočnú mobilizáciu rozširovať,“ okomentoval vyhliadky, že by sa Rusko mohlo pokúsiť povolať do zbrane viac ako pôvodne deklarovaných 300 000 záložníkov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *