Rusi začali práve bombardovať polku Ukrajiny. Rakety dopadajú aj na Kyjev

Od piatkového rána sa na Ukrajine ozývajú sirény varujúce pred ruskými raketovými útokmi. Opäť sa zamerali na energetické zariadenia. Rakety letia smerom na Charkov, Dnepropetrovskú oblasť a Kyjev. Počas ostreľovania v Krivom Rogu zahynuli dvaja ľudia.

„Výbuchy v Charkove. Nepriateľ ostreľuje zariadenia energetickej infraštruktúry. Žiadam všetkých, aby boli čo najopatrnejší a zostali v úkrytoch,“ napísal na Telegram starosta Charkova Ihor Terechov.

Gubernátor Mykolajivskej oblasti Vitalij Kim uviedol, že očakáva vypálenie približne 60 ruských rakiet. „Očakávame asi šesťdesiat kusov. Myslím si tiež, že naša protivzdušná obrana ich zostrelí najmenej 50,“ napísal.

Okolo 8.30 h SELČ bolo počuť výbuchy aj v Kyjeve, kde ruské rakety zatiaľ úspešne odrážala protivzdušná obrana.

Podľa agentúry Unian bolo výbuchy počuť aj v oblasti Kryvyj Rih v Dnepropetrovskej oblasti, kde zahynuli dvaja ľudia, ako aj v Záporoží, Kirvohradskej oblasti, Poltave a Vinnici.

Na celom území Ukrajiny platí letecký poplach. Úrady vyzvali ľudí, aby zostali v prístreškoch.

Generálny štáb: Ukrajina odrazila ruské útoky na 22 osád na východe krajiny

Za posledný deň ruská armáda vyslala na Ukrajinu štyri rakety, 23 leteckých útokov a 78 útokov MLRS, uviedol generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl.

Veľvyslanci EÚ sa dohodli na ďalších sankciách voči Rusku, potvrdenie sa očakáva v piatok

Veľvyslanci Európskej únie sa vo štvrtok večer dohodli na novom balíku sankcií proti Rusku, potvrdilo české predsedníctvo EÚ na Twitteri. Deviaty súbor sankcií uvalených v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu má okrem iného obmedziť investície do ruského ťažobného priemyslu a vývoz chemikálií a technológií používaných na vojenské účely. Očakáva sa, že sankčný zoznam sa rozšíri na takmer 200 osôb a subjektov vrátane troch ruských bánk.

Aby sankcie nadobudli platnosť, musia štáty ešte formálne písomne potvrdiť svoju dohodu, čo by sa podľa českého vyhlásenia malo stať v piatok. Predsedníctvo bezprostredne neposkytlo podrobnosti o obsahu nového balíka.

Summit EÚ poveril ministrov, aby sa v pondelok dohodli na obmedzení cien plynu

Prezidenti a premiéri krajín Európskej únie dnes poverili ministrov energetiky, aby na pondelkovom stretnutí rokovali o parametroch stropu cien plynu, ktorý niektoré krajiny spojili so schválením spoločných nákupov plynu alebo solidaritou v čase núdze. Český premiér Petr Fialy uviedol, že všetky krajiny sú po dnešnom samite pripravené na kompromis. Lídri zároveň chcú, aby Európska komisia začiatkom budúceho roka predložila analýzu vplyvu reformy trhu s energiou, o ktorú sa väčšina krajín usiluje z dôvodu nedávneho rekordného nárastu cien.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *