Rusi vypli plyn Poliakom aj Bulharom. Heger reaguje: Budeme platiť v eurách, sme pripravení na zastavenie dodávok

Gazprom potvrdil prerušenie dodávok plynu do Bulharska a Poľska

Ruský energetický gigant Gazprom tvrdí, že prerušil všetky dodávky plynu do Bulharska a Poľska po tom, čo obe krajiny odmietli začať platiť za dodávky v rubľoch.

Poľskí aj bulharskí dodávatelia energie už predtým uviedli, že od ruského dodávateľa plynu dostali oficiálne oznámenie o ukončení dodávok.

Oznámenie Gazpromu prichádza po určitom zmätku z dnešného rána, keď údaje ukazovali, že dodávky plynu do Poľska cez Bielorusko boli dočasne znížené na nulu a potom obnovené.

Bulharská plynárenská sieť tiež uviedla, že krajina od dnešného rána stále dostáva ruský plyn. Od oznámenia Gazpromu pred chvíľou sme zatiaľ nevideli žiadne údaje o objemoch plynu do Poľska alebo Bulharska.

K vypnutiu plynu sa vyjadril aj slovenský premiér Eduard Heger:

„EÚ sa musí čím skôr zbaviť energetickej závislosti od Ruskej federácie. Dnešné svojvoľné a neodôvodnené zastavenie dodávok plynu do Poľska dokazuje, že je to absolútne nespoľahlivý obchodný partner. Rusko využíva ropu a plyn ako nástroj na presadzovanie svojich imperialistických záujmov, ktoré vyvrcholili útokom na Ukrajinu a páchaním vojnových zločinov na jej území.

Slovenský plynárenský priemysel má s ruským Gazprom uzavretý dlhodobý kontrakt a platby za nakúpený plyn bude realizovať v eurách v zmysle dohodnutých pravidiel a súčasne odporúčaní Európskej komisie. Slovenská republika je pripravená čeliť obdobným obštrukciám zo strany Ruska, akým dnes čelí Poľsko. Západnú jednotu a solidaritu Rusko nezlomí.“ napísal na sociálnej sieti.