Je to tu! Rusi zastavili plyn Poľsku! V krajine zasadá okamžite krízový štáb

Rusko zastavilo dodávky plynu do Poľska, napísal v utorok poľský portál Onet.pl. Odvoláva sa na informácie poskytnuté zdrojmi z vlády aj z plynárenskej spoločnosti PGNiG.

Na ministerstve životného prostredia zasadá krízový štáb, uvádza Onet.pl.

Ruská agentúra TASS napísala, že objem prepravenej suroviny plynovodom Jamal meraný na poľsko-bieloruskej hranici klesol 25. apríla v porovnaní s 21. aprílom o 75 %.

TASS sa vo svojej správe odkazuje na poľskú plynárenskú spoločnosť Gaz-System. Podľa jej šéfa Tomasza Stempiene sú zásobníky v krajine teraz naplnené z 80 percent.

Dlhodobá zmluva o dodávkach ruského plynu medzi ruským Gazpromom a PGNiG vyprší s koncom tohto roka. Zastavenie alebo prerušenie dodávok je podľa zmluvy treba hlásiť počas jedného dňa, čo sa doteraz nestalo.

Podľa Onet.pl Poľsko za surovinu odmietlo platiť v rubľoch, a zastavenie dodávok môže súvisieť s tým.

Rusko požaduje platby za plyn v rubľoch v reakcii na ekonomické sankcie, ktoré naň Západ uvalil po začatí prebiehajúcej vojenskej invázie na Ukrajinu.

Podľa think tanku Forum Energiu Poľsko asi 55 percent svojej spotreby zemného plynu kryje z dodávok z Ruska. Už dlhší čas, bez ohľadu na terajší konflikt na Ukrajine, pracuje na ich nahradení z iných zdrojov. Do konca tohto roka sa má skončiť stavba plynovodu Baltic Pipe, ktorým do Poľska potečie plyn z Nórska.

Rusko je dlhodobo najväčším dodávateľom zemného plynu do Európy, pripomenula ČTK. Podľa údajov Eurostatu ešte v roku 2020 zaisťovalo takmer 40 percent spotreby plynu v Európskej únii.

Úniová štatistická agentúra uvádza, že na ruskom plyne sú najviac závislé Česká republika a Lotyšsko, kde tvoria 100 percent spotreby, nasledujú Maďarsko a Slovensko.