Rusi veselo pália plyn a my sa bojíme, či nezamrzneme! Sledujte zábery zo satelitov!

Zatiaľ čo ceny plynu v Európe letia nahor, v Rusku ho zrejme spaľujú. Zo satelitných snímok a podľa svedkov nad kompresorovou stanicou Portovaja pre skvapalnený plyn severozápadne od Petrohradu plápolajú vysoké plamene od riadeného spaľovania. Podľa analytikov je tak denne spálený plyn asi za 10 miliónov dolárov, ktorý by inak smeroval do Nemecka.

Že sa deje niečo neobvyklé, zaznamenali ako prví Fíni za neďalekou hranicou už počas leta. Nad horizontom uvideli vysoké plamene vychádzajúce z komplexu kompresorovej stanice. Ich tušenie, že Rusi pália plyn, ktorý by inak posielali do Európy, teraz podľa BBC potvrdzujú satelitné snímky.

„Ešte nikdy som nevidela, že by okolo zariadenia na spracovanie LNG boli také veľké plamene,“ povedala Jessica McCarthyová, ktorá sa na Miamskej univerzite v americkom štáte Ohio venuje analýze satelitných dát. „Zaznamenali sme, že obrovský nárast sa objavil niekedy v júni, ale neodznel. Zostal nezvyčajne vysoký,“ dodala.

Analytici oslovení britskou stanicou odhadujú, že za každý deň môžu Rusi takto spáliť 4,34 milióna kubických metrov plynu v hodnote až 10 miliónov dolárov.

Portovaja leží blízko kompresorovej stanice na začiatku plynovodu Nord Stream 1, ktorý prepravuje ruský plyn po dne Baltského mora do Nemecka. Od polovice júla ale týmto potrubím prúdi výrazne menej plynu, čo Rusi zdôvodňujú technickými problémami. Nemecko naopak tvrdí, že ide o čisto politickú hru po invázii ruských vojsk na Ukrajinu.

Ťažobné firmy spaľujú plyn bežne, keď sa im nahromadia a nemôžu ho vyviezť alebo keď vzniká ako vedľajší produkt, ktorého ďalšie využitie je nerentabilné. Rusko ale teraz plyn blízko fínskych hraníc spaľuje v situácii, keď je po ňom obrovský dopyt a kedy jeho cena strmo rastie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *