Rusi už nemajú žiadny rešpekt pred Amerikou. Varujú ich, že použijú aj jadrové zbrane pre svoju ochranu

Ruský vysokopostavený diplomat v piatok varoval Ameriku pred dodaním zbraní s dlhým doletom Ukrajine. Podľa námestníka ministra zahraničných vecí Sergeja Riabkova Spojené štáty balansujú na hranici priameho zapojenia sa do konfliktu.

Diplomat tiež spomenul ruskú doktrínu, podľa ktorej môže Moskva použiť jadrové zbrane v prípade napadnutia zbraňami hromadného ničenia.

„Opakovane sme varovali Spojené štáty pred dôsledkami, ktoré by mohli nasledovať, ak budú naďalej zaplavovať Ukrajinu zbraňami,“ povedal Riabkov v štátnej televízii.

„Veľmi úzka hranica, ktorá delí USA od toho, aby sa stali stranou konfliktu, nesmie pre zúrivé protiruské sily vytvárať ilúziu, že ak túto hranicu prekročia, všetko zostane po starom,“ vyhlásil a dodal, že Rusko bude pokračovať v útokoch na Ukrajine.

„Varujeme Spojené štáty pred provokatívnym krokom, ako sú dodávky zbraní s dlhším dosahom a ničivejším účinkom,“ uviedol Riabkov. „Je to cesta nikam s vážnymi následkami, za ktoré ponesie plnú zodpovednosť Washington.“

BBC: Na Ukrajine krváca elita ruských ozbrojených síl

Za pol roka vojny na Ukrajine prišla ruská armáda o tisíce vojakov. Dôležitý je nielen počet, ale aj to, akí ľudia hynú, píše ruská redakcia BBC. Rusko podľa nej prišlo o viac ako 900 elitných špecialistov, ktorých výcvik trval roky a stál milióny dolárov.

Ruské jednotky neboli podľa západných aj ruských expertov pripravené na útočné akcie. V dôsledku toho úlohy, ktoré normálne plní pechota, museli plniť jednotky špeciálnych síl, námorná pechota a výsadkári. Práve tieto elitné jednotky utrpeli citeľné straty. O život prišli aj desiatky vojenských pilotov. S nahradením týchto strát bude mať Rusko podľa názoru odborníkov problém.

K 1. septembru sa BBC z otvorených zdrojov podarilo zistiť smrť 151 vojakov špeciálnych síl GRU. Skoro každý štvrtý z nich bol dôstojníkom. Podľa zverejnených nekrológov najväčšie straty utrpela 22. gardová brigáda špeciálnych síl. Zabitých bolo prinajmenšom 30 vojakov, vrátane štyroch dôstojníkov, veliteľov rôt (brigáda má len štyri roty špeciálnych síl).

Podľa amerického analytika Michaela Kofmana, na každého zabitého ruského vojaka pripadá v priemere 3,5 zraneného. Prinajmenšom načas tak 22. brigáda mohla prísť o 130 vojakov. Podobné straty utrpeli aj ďalšie jednotky špeciálnych síl GRU.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *