Rusi už nemajú záujem o dobré vzťahy so Západom. NATO podľa nich prináša utrpenie a deštrukciu

Skoršie vzťahy Ruska so Západom sa vzhľadom na zapojenie NATO a USA do konfliktu na Ukrajine sa už neobnovia, zdôraznil podľa agentúry RIA Novosti šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov.

„Až raz naši západní susedia, pretože so susedstvom sa nedá nič robiť, a naši bývalí partneri budú mať záujem na obnove spolupráce ohľadom európskej bezpečnosti, tak žiadna obnova nebude,“ vyhlásil Lavrov podľa agentúry RIA Novosti.

Lavrov hovoril o problematike spoločnej bezpečnosti v Európe a kritizoval, že Západ nebral ohľady na ruské záujmy, hoci by tým býval mohol vojne na Ukrajine zabrániť. Pojem vojna použil napriek tomu, že Moskva doteraz ruskú inváziu na Ukrajinu nazývala špeciálnou vojenskou operáciou.

Nazývať ruskú inváziu na Ukrajinu vojnou je v Rusku zakázané a trestané, Lavrov preto zrejme vojnou nazýva západnú podporu ukrajinskej obrany. Ak by vojnou nazýval ruské vojenské aktivity, zarábal by si tým dosť možno doma na problém.

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) podľa ruského ministra zahraničia stráca zmysel, pretože je v područí USA poťažmo Západu. „Západ robí presne to, čomu sa založením OBSE snažil predísť. Kope priekopy, ktoré rozdeľujú. Kde sa kope, môže byť niekto pochovaný,“ vyhlásil. Rusko patrí rovnako ako napríklad Ukrajina alebo USA medzi členské krajiny tejto bezpečnostnej organizácie.

Lavrov okrem toho vzniesol aj ďalšie početné obvinenia proti Severoatlantickej alianci, ktoré podľa neho prináša deštrukciu a utrpenie. Západ mal podľa Lavrova možnosť odvrátiť ruskú inváziu na Ukrajinu, ale nepočúval Moskvu, ktorá požadovala okrem iného záruky, že sa NATO nebude v budúcnosti rozširovať o ďalšie krajiny východnej Európy.

Rusko mesiace pred napadnutím Ukrajiny vo februári opakovalo, že požaduje od NATO a USA garancie pre svoju vlastnú bezpečnosť. Okrem iného chcelo záruku, že Ukrajine alebo Gruzínsku nebude umožnené vstúpiť do NATO, a domáhalo sa aj stiahnutie Severoatlantickej aliancie z východnej a strednej Európy. Tieto ruské požiadavky boli podľa západných predstaviteľov ale nereálne.

Ruský minister zahraničia vo štvrtok NATO obvinil podľa agentúry Reuters okrem iného aj z toho, že sa pokúša vtiahnuť Indiu do protiruskej a protičínskej aliancie a vyvolať napätie v Juhočínskom mori.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *