Rusi ukázali novú mapu po vojne. Zelenskému nenechajú skoro nič

Rusko zaberie celý východ, sever aj juh Ukrajiny a pochopiteľne mu zostane polostrov Krym. Tak si rozdelenie Ukrajiny predstavuje bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev.

Nové usporiadanie sveta ukázal Medvedev aj na mape, ktorú zverejnil na sociálnych sieťach. Na mape zaujme aj to, že by samostatnej ukrajinskej republike zostala iba Kyjevská oblasť. Zvyšok krajiny by podľa Medvedevovej mapy pripadol okolitým krajinám. Historik Libor Sloboda pre CNN Prima NEWS vysvetlil historické väzby spomínaných štátov na jednotlivé oblasti. Zároveň dodal, že Rusi v podstate nemajú ani historický nárok na polostrov Krym, o ktorom Moskva tvrdí, že „bol a je odjakživa ruský“.

„V drogami poškodenej mysli ukrajinského prezidenta takto vyzerá mapa jeho krajiny v blízkej budúcnosti,“ napísal na sociálnej sieti Telegram ruský exprezident a pripojil k svojmu textu mapu, kde je Ukrajina v podobe, v ktorej bola naposledy pred revolúciou Euromajdan v roku 2014. Žlto sfarbený je okrem dnešnej Ukrajiny tiež polostrov Krym, ktorý po revolúcii rýchlo obsadili Rusi a odvtedy ho držia.

„Západní analytici sa domnievajú, že skôr je to takto,“ dodal Medvedev k druhej mape, ktorú na Telegrame zdieľal. Tu zo samostatnej ukrajinskej republiky zostáva iba Kyjev a jeho priľahlá oblasť. Celý východ, Krym, ale aj juh a sever krajiny až po Kyjevskú oblasť by podľa mapy patril Rusku.

Na západ od Kyjeva sa potom tiahne predĺžené územie Poľska, hoci s dvoma výnimkami. Černovická a Výnnícka oblasť má podľa Medvedeva patriť Rusku a Zakarpatská Ukrajina pre zmenu Maďarsku. Posledná spomínaná oblasť je pritom územím bývalej Podkarpatskej Rusi, ktorá v minulosti patrila Československu v čase prvej republiky.

Medvedev, dnes podpredseda Bezpečnostnej rady Ruskej federácie, vôbec nezmienil, o ktorých západných analytikov, na ktorých sa s mapou opiera, podľa neho ide. Ním zverejnenú mapu však kritizujú ukrajinské médiá, podľa ktorých Medvedev svojím krokom „znovu priznal ruské ambície zničiť Ukrajinu“. Napríklad denník Odessa Journal sa čuduje nad tým, že Bielorusko, ktoré zostáva ruským spojencom, by nezískalo žiadne nové územie.

S reakciou prišiel aj jeden zo štátov, ktorý by podľa spomínanej mapy získal nové územie. „Takéto postoje sú súčasťou propagandy a dezinformačných nástrojov, ktoré Ruská federácia používa už dlhšiu dobu a ktoré využíva od začatia nelegálnej a nelegitímnej agresívnej vojny proti Ukrajine,“ uviedlo ministerstvo zahraničných vecí Rumunska.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *