Rusi si robia, čo chcú? V ukrajinskom meste Mariupol začali stavať byty pre ľudí aj nemocnicu

Ruský vicepremiér Marat Chusnullin v pondelok vyhlásil, že Rusko v rámci plánu obnovy chystá v ukrajinskom prístavnom meste Mariupol na juhu Ukrajiny, ktoré bolo týždne obstreľované ruskými jednotkami, vybudovať byty či nemocnicu.

Podľa agentúry AFP je to súčasťou širšieho úsilia Moskvy získať si  podporu v ukrajinských regiónoch, ktoré po invázii na územie Ukrajiny ovládlo Rusko.

Ruský vicepremiér ohlásil, že prvé bytové domy a objekty celoplošného charakteru sa už stavajú a budú dokončené na jeseň. Dodal, že už budú postavené aj prvé nemocnice. Avizoval i výstavbu strediska ministerstva pre mimoriadne situácie.

Kremeľ: Nord Stream 1 potrebuje nutne opravu, Rusko s ňou veľmi nedokáže pomôcť

Zariadenie plynovodu Nord Stream 1 má poruchy, ktoré vyžadujú bezodkladnú opravu. Rusko má ale len málo možností, ako by pri nutnej oprave mohlo pomôcť. Povedal to dnes hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Rusko minulý týždeň znížilo dodávky týmto plynovodom na 20 percent kapacity, ruská plynárenská spoločnosť Gazprom to odôvodňuje technickými problémami s turbínami.

Brutalita ruskej armády v mnohom pripomína akcie teroristov ISIS, povedal lotyšský minister zahraničia

Podľa Edgarsa Rinkēvičsa by mala Európska únia vyhlásiť Rusko za štátneho sponzora terorizmu, najmä po vražde ukrajinských vojnových zajatcov v Olenivke. Rinkēvičs tiež oznámil potrebu zabaviť majetok ruskej vlády a obmedziť vydávanie víz.

Rusi pomaly postupujú na Bachmut, pravdepodobne mení prístup, uvádza Londýn

Ruské jednotky v posledných dňoch pokračovali v snahe o „taktické útoky“ smerom na ukrajinské mesto Bachmut a darilo sa im postupovať, avšak iba pomaly. Vo svojom rannom hlásení o vývoji bojov na Ukrajine to uvádza britské ministerstvo obrany. Rusi podľa neho pravdepodobne menia stratégiu ofenzívy na Donbase po tom, čo tá súčasná nepriniesla „rozhodujúci prielom“.

„Počas posledných štyroch dní sa Rusko ďalej snažilo o taktické útoky na osi smerom na Bachmut, severovýchodne od Donecka, a daril sa mu len pomalý postup,“ uvádza britské ministerstvo obrany. „Rusko pravdepodobne upravuje operačný dizajn svojej ofenzívy na Donbase po tom, čo sa mu nepodaril rozhodujúci operačný prielom na základe plánu, ktorým sa riadi od apríla,“ pokračuje oznámenie bez toho, aby uvádzalo podrobnosti o možných taktických zmenách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *