Rusi sa nám vysmievajú? Odkazujú nám: Plyn vás bude stáť 5000€! Všetko najlepšie prajeme!

Podpredseda ruskej bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev odkázal európskym krajinám, že sa majú pripraviť na cenu plynu vo výške 5000 eur za tisíc kubíkov. Na svojom Telegram kanáli v nedeľu napísal, že musel poopraviť svoju prognózu ohľadom vývoja cien do konca roka.

Medvedev svoje vyjadrenie pojal ako odkaz pre európskych vládnych predstaviteľov. A zakončuje ho vrelým prianím „všetkého najlepšieho“.

„Vzhľadom na zvýšenie ceny plynu na 3500 eur za tisíc metrov kubických ,som nútený navýšiť prognózu na 5000 eur do konca roku 2022. S prianím všetkého najlepšieho,“ napísal ruský politik na svojom Telegram kanáli.

Server Life.ru pripomína, že 22. augusta zverejnil Dmitrij Medvedev na svojom kanáli príspevok, v ktorom predpovedal, že cena plynu v Európe bude do konca roka tri až štyri tisíc dolárov. Avšak počas niekoľkých hodín prekonala hranicu troch tisíc dolárov za tisíc metrov kubických. Ceny sa tým nezastavili a 26. augusta už plyn stál viac ako 3 400 dolárov za tisíc kubíkov. Teraz teda Medvedev svoje prognózy ešte posunul.

Habech: Nemecké zásobníky plynu sa plnia rýchlejšie, než je plánované

Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck v nedeľu časopisu Der Spiegel povedal, že nemecké zásobníky plynu sa plnia rýchlejšie, než je naplánované.

Cieľom vlády je, aby do októbra boli zásobníky plné z 85 percent. Podľa Habecka by tento cieľ mohol byť splnený už začiatkom septembra, pretože podľa dnešných údajov európskej skupiny prevádzkovateľov zásobníkov GIE sú už plné z 82,2 percenta. K 1. novembru potom majú byť zásobníky plné z 95 percent, uviedla agentúra DPA.

Rusko nedávno oznámilo, že koncom augusta preruší na tri dni dodávky plynovodom Nord Stream 1 z dôvodu údržby. Potom by mali dodávky predstavovať 33 miliónov metrov kubických plynu denne, čo zodpovedá zhruba 20 percentám dennej kapacity. Na túto výšku Rusko znížilo dodávky do Nemecka už pred niekoľkými týždňami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *