Rusi pustili plyn opäť do Európy. Nord stream 1 začal od rána opäť dodávať

Vo štvrtok skončila pravidelná ročná údržba plynovodu Nord Stream 1, ktorý vedie po dne Baltského mora z Ruska do Nemecka, a potrubím opäť začal prúdiť plyn. Plynovod bol mimo prevádzky od 11. júla a najmä Nemecko vyjadrovalo obavy, že kvôli napätej situácii medzi Ruskom a Západom zavinenej inváziou ruských vojsk na Ukrajinu, by sa už dodávky nemuseli obnoviť, píše idnes.cz

Pred začatím desaťdňovej údržby boli dodávky na 40 percentách kapacity plynovodu. Vo štvrtok bude prevádzka zatiaľ na 30 percentách kapacity zariadenia, napísal na Twitteri šéf nemeckého regulátora siete Klaus Müller s odkazom na údaje ruskej štátnej firmy Gazprom, ktorá je majoritným akcionárom prevádzkovateľa plynovodu.

Prevádzkovateľ nemeckej plynovodnej siete Gascade už v stredu uviedol, že na štvrtok eviduje rezerváciu na dodávky plynu cez Nord Stream 1. Na svojom webe napísal, že očakáva obnovenie dodávok na úrovni pred začatím údržby, teda na 40 percentách kapacity.

Podľa energetického regulačného úradu sa prevádzka plynovodu obnoví zhruba na 30 percentách kapacity.

Ruská spoločnosť Gazprom už minulý mesiac dodávky Nord Streamom 1 výrazne obmedzila a zdôvodnila to technickými problémami. Kvôli sankciám, ktoré Západ uvalil na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu, sa nemohla z Kanady včas vrátiť ruská turbína, ktorej servis tam vykonávala nemecká spoločnosť Siemens Energy a ktorá je pre fungovanie Nord Streamu 1 dôležitá.

Prevádzkovateľom plynovodu Nord Stream 1 je konzorcium Nord Stream AG, ktoré sídli vo Švajčiarsku. Najväčším akcionárom je Gazprom, ktorý v konzorciu prostredníctvom svojej dcérskej firmy Gazprom International Projects LLC drží 51 percent akcií. Ďalšie podiely má nemecká firma Wintershall Dea AG, švajčiarska PEG Infrastruktur AG, čo je súčasť nemeckej spoločnosti E.ON Beteiligungen, ďalej holandská N.V. Nederlandsa Gasunia a francúzska Engie.

Kontrolu nad Gazpromom, a teda aj nad konzorciom Nord Stream AG, má Kremeľ. Ruský prezident Vladimír Putin v utorok vyhlásil, že Gazprom je pripravený splniť svoje záväzky vo vývoze plynu. Varoval však, že kapacita plynovodu Nord Stream 1 by sa kvôli pomalému postupu pri údržbe zariadenia mohla ešte znížiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *