Rusi prišli o 75-tisíc vojakov, tvrdí Amerika. Putin reaguje

Podľa odhadov amerických spravodajských služieb bolo od 24. februára, kedy Kremeľ začal inváziu na Ukrajinu, zabitých alebo zranených viac ako 75 000 ruských vojakov.

Kongresmanka, ktorá nedávno navštívila Ukrajinu, potvrdila, že tento odhad vyplynul z informácií ministerstva zahraničia, ministerstva obrany, zboru náčelníkov štábov a Úradu riaditeľa národných spravodajských služieb.

V rozhovore pre televíziu CNN to povedala michiganská poslankyňa Elissa Slotkinová: Slotkinová uviedla: „Boli sme informovaní, že viac ako 75 000 Rusov bolo buď zabitých, alebo zranených [na Ukrajine], čo je obrovské… viac ako 80 % ich pozemných síl je zahltených a sú unavení,“ povedala.

Kremeľ: Americké čísla o ruských mŕtvych a zranených sú „falošné“

Čísla uvádzané USA o ruských mŕtvych a zranených v súvislosti s inváziou Moskvy na Ukrajinu sú „falošné“, tvrdí Kremeľ.

„Nejde predsa o údaje americkej administratívy, ale o publikácie v novinách,“ uviedol vo štvrtok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

„V našej dobe sa ani tie najsolidnejšie noviny neboja šíriť najrôznejšie podvrhy. Bohužiaľ, s touto praxou sa stretávame čoraz častejšie.“

Rusko nedostalo od USA žiadnu žiadosť o telefonát od Blinkena

Washington sa na Rusko oficiálne neobrátil so žiadosťou o telefonát medzi americkým ministrom zahraničia Antony Blinkenom a ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom, uviedla moskovská štátna tlačová agentúra TASS.

„Riadime sa bežnou diplomatickou praxou, nerobíme veci cez megafón,“ citovala hovorcu ministerstva zahraničia.

Blinken už skôr novinárom povedal, že v nasledujúcich dňoch bude s Lavrovom hovoriť a bude naňho naliehať, aby reagoval na ponuku Washingtonu, že zaistí prepustenie amerických občanov väznených alebo uväznených Moskvou, vrátane basketbalovej hviezdy Brittney Grinerovej.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *