Rusi práve vyhlásili, že vojnu spomalili zámerne, pre tento dôvod. Veríte im?

Ruská „špeciálna operácia“ na Ukrajine ide podľa zamýšľaného plánu a budú dosiahnuté všetky ciele, vyhlásil v stredu podľa agentúry TASS ruský minister obrany Sergej Šojgu. Dodal, že spomalenie tempa ruskej špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine je zámerné a má minimalizovať počet civilných obetí.

Počas vystúpenia na schôdzke ministrov obrany Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO) tvrdil, že operácia, ako Rusko oficiálne nazýva svoju agresívnu vojnu na Ukrajine, pokračuje podľa zamýšľaného plánu a budú dosiahnuté všetky jej ciele.

„Robí sa všetko pre to, aby sa predišlo obetiam medzi civilným obyvateľstvom. To samozrejme spomaľuje tempo ofenzívy, ale robíme to zámerne,“ citovala Šojgua agentúra TASS.

Moskva od začiatku vojny na Ukrajine, ktorá trvá už šesť mesiacov, vyhlasuje, že neútočí na civilistov. Správy, ktoré prichádzajú od ukrajinských predstaviteľov alebo z nezávislých médií ale hovoria o častých zásahoch rezidenčných oblastí, zdravotníckych zariadení alebo škôl v ukrajinských mestách a o úmrtiach a zraneniach miestnych obyvateľov.

Šojgu vo svojom prejave tiež tvrdil, že ruská invázia na Ukrajinu bola potrebná, pretože Kyjev predstavoval „skutočnú hrozbu“ pre obyvateľov ukrajinského Donbasu, priemyselnej oblasti na východnej Ukrajine s početným ruskojazyčným obyvateľstvom, aj pre Rusko. Šojgu tiež vyhlásil, že Rusko pokračuje v nastoľovaní mieru na obsadených ukrajinských územiach, a obvinil Západ, že jeho dodávky zbraní na Ukrajinu predlžujú konflikt a zvyšujú počty obetí.

Šojgu povedal, že „ukrajinské vojenské sily používajú taktiku spálenej krajiny“, správajú sa ako teroristi a hrubo porušujú medzinárodné normy. „Využívajú obytné budovy, školy, nemocnice, škôlky ako palebné postavenie, umiestňujú do nich tanky a delostrelectvo a skrývajú sa za obyvateľstvom ako ľudský štít,“ povedal Šojgu. Minister obrany dodal, že Ozbrojené sily Ukrajiny na diaľku kladú míny protipechotnými mínami Lepestok a cielene ostreľujú osady s jasným cieľom spôsobiť čo najväčšie škody infraštruktúre a civilistom.

Kyjev opakovane za teroristami označuje naopak Rusko, ktorého útok, ktorý sa začal pred pol rokom, považuje za násilné porušenie medzinárodného práva. Ruská armáda opakovane zasiahla civilné ciele, ktoré neboli v žiadnom prípade podľa vyšetrovateľov strategickými miestami.

Deklarácia o vzniku SCO, v ktorej dominantné postavenie majú Rusko a Čína, bola podpísaná v Šanghaji v roku 2001. Ďalšími členmi regionálneho bezpečnostného zoskupenia sú bývalé sovietske stredoázijské republiky Kirgizsko, Kazachstan, Tadžikistan a Uzbekistan, ako aj India.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *