Rusi poslali nad Ukrajinu bombardéry. Obrovské oblasti sú pod rozsiahlym reketovým útokom

Ukrajina je pod rozsiahlym raketovým útokom, nad celou krajinou sa rozoznel protiletecký poplach. Ruská armáda poslala do útoku strategické bombardéry Tu-95, napísal server Ukrainska Pravda (foto: ilustračné)

V Kyjeve podľa AFP zomreli najmenej 3 ľudia a šesť sa zranilo, mesto je bez vody. Celá Kyjevská oblasť je tiež po útokoch bez prúdu. Ostreľovanie zasiahlo aj niekoľko ďalších oblastí na juhu a západe Ukrajiny.

Explózia hlási Odeská a Mykolajivská oblasť na juhu Ukrajiny a Záporožská a Dnepropetrovská oblasť na juhovýchode. Podľa agentúry AFP v Kyjeve traja ľudia zahynuli a šesť sa zranilo.

„Odesa, Mykolajiv, Cherson sa stali od 12.00 cieľom raketových útokov. Vzlietlo asi deväť strojov Tu-95,“ uviedol guvernér Mykolajivskej oblasti Vitalij Kim a pokračoval: „Veľa rakiet. Z juhu aj z východu. Protivzdušná obrana funguje.“

Výbuchy zaznamenali aj obyvatelia Poltavskej oblasti, podľa tamojšieho gubernátora Dmytra Lunina ale zafungovala obrana v Kremenčuku. O funkčnej protivzdušnej obrane informovali aj predstavitelia Dnepropetrovskej oblasti, napísala agentúra Unian.

Bez prúdu bola po ostreľovaní podľa oblastného gubernátora Oleksija Kuleby celá Kyjevská oblasť.

Ukrajinské ministerstvo energetiky potom informovalo, že kvôli útoku mali výpadok všetky štyri jadrové elektrárne v krajine a väčšina vodných a tepelných elektrární. Väčšina odberateľov elektriny bola podľa vyjadrenia ministerstva na istý čas odrezaná od prúdu.

„Náraz do jedného zo zariadení infraštruktúry v metropole. Zostaňte v krytoch, letecký poplach pokračuje,“ napísal na Telegrame starosta Kyjeva Vitalij Kličko v stredu popoludní. Neskôr informoval, že je metropola kvôli bombardovaniu bez vody.

Podľa Klička boli výbuchy hlásené aj v ďalších častiach mesta. „V niektorých častiach Kyjeva nie je svetlo. Energetici informujú o havarijných odstávkach,“ dodal Kličko.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *