Ukrajinci ubytovaní na výletnej lodi sa sťažujú na slabý internet a malé izby

Vydesení ukrajinskí utečenci, ktorí utiekli do Škótska pred vojnou na Ukrajine, sa sťažovali, že ich držia na lodi s rusky hovoriacou posádkou.

Ukrajinské rodiny, ktoré utiekli pred ruskou inváziou sú od júla ubytované na výletnej lodi kotviacej v Edinburghu.

Nedostatok bývania v meste však znamená, že sú uväznení na palube MS Victoria, kde boli mestskej rade nahlásené rôzne problémy.

Sťažnosti zahŕňajú aj stiesnené podmienky a sťažený prístup k výhodám, autobusovým preukazom, ďalšiemu ubytovaniu, vízam a biometrickým rezidenčným kartám.

Sťažujú sa tiež na slabý internet, prístup k parkovaniu a tiež je problémom to, že používanie lode ako stálej adresy je komplikované.

Medzitým majú rodiny problémy s aspektmi vzdelávania svojich detí, ako je napríklad podávanie žiadostí do školy, doprava, prístup k súvisiacim výhodám, ako aj problémy s poskytovaním hodín angličtiny pre ľudí hovoriacich inými jazykmi.

Na lodi je už niekoľko mesiacov ubytovaných až 1700 utečencov, existujú však obavy, či je vhodná na také zdĺhavé bývanie.

Hovorca sociálnej spravodlivosti škótskych konzervatívcov Miles Briggs povedal: „Nie je divu, že medzi ukrajinskými utečencami narastá frustrácia po tom, čo boli niekoľko mesiacov ponechaní v limbe na výletnej lodi. Vláda SNP musí zlepšiť svoju hru a konečne im nájsť trvalé ubytovanie, ktoré potrebujú a ktoré si zaslúžia.“

Začiatkom tohto roka humanitárny expert Dr Jim Jarvie poukázal na to, že plavidlo so 739 kajutami nepoužívalo štandardy stanovené humanitárnou organizáciou Sphere.

Takmer 22 000 utečencov prišlo z Ukrajiny na škótske vízum. Údaje škótskej vlády ukazujú, že 4 756 žije v hotelových izbách a 2 442 na lodiach kotviacich v Edinburghu a Glasgowe. Iba 5 737 našlo dlhodobé bývanie škótskou vládou, ktorá uviedla, že je pravdepodobné, že mnohí si to zariadia sami.

Rada mesta Edinburgh uviedla, že žiadny z problémov, na ktoré upozornili Ukrajinci v súvislosti s MS Victoria, nebol podaný ako „formálne sťažnosti“, pričom utečenci údajne vyjadrili svoje „znepokojenosti“ iným príslušným organizáciám a agentúram.

Škótska vláda uviedla, že na zvýšenie ponuky bývania bolo vyčlenených až 50 miliónov libier.

Hovorca povedal: „Škótska vláda poskytuje dočasné ubytovanie, ktoré je bezpečné a udržateľné, kým ľudia nebudú môcť nájsť vhodné dlhodobé ubytovanie. Nechceme, aby niekto trávil v prechodnom ubytovaní viac času, ako je nevyhnutné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *