Rusi odhalili, čo znamenajú písmena Z a V. Znamenajú nič

Písmená Z a V, ktoré zdobia bojovú techniku ​​ruskej inváznej armády na Ukrajine, nemajú žiadny význam a nie sú oficiálnymi vojenskými symbolmi. Uviedlo to ruské ministerstvo obrany v odpovedi na otázku poslanca Štátnej dumy Jevgenija Stupina. Ten list následne zverejnil na sociálnej sieti Telegram.

„Písmená Z a V nie sú oficiálnymi vojenskými symbolmi a nemajú žiadny zvláštny význam,“ píše poslancovi ministerstvo obrany v odpovedi. Ďalej v liste znie, že sú však tieto znaky rozpoznateľné a pozitívne prijímané u vojakov i občanov Ruska, Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky.

Vedúci vojensko-politického riaditeľstva ozbrojených síl Sergej Gusev, ktorý je pod listom podpísaný, tiež vyjadril nádej, že vysvetlenie pomôže ľuďom, aby sa vyhli bezdôvodnému stíhaniu „pri vyjadrovaní postoja k písmenám cudzích abecied“.

Západní experti zverejňovali v priebehu vojny niekoľko možných hypotéz, čo by písmená latinky Z a V na ruskej technike mohli znamenať. Prevážila nakoniec teória, že ide o organizačné označenie zaradenia vozidiel do jednotlivých bojových zoskupení.

Ruské ministerstvo obrany však podľa agentúry RIA Novosti už v marci uviedlo, že písmeno Z znamená „Za víťazstvo“ a písmeno V možno vysvetliť ako „V pravde je sila“ či „Úloha bude splnená“.

V azbuke (správnejšie cyrilici), ktorou sa ruský jazyk zapisuje, pritom ani jeden zo spomínaných znakov latinky neexistuje. Z sa píše ako З a V ako В.